Öğretmen Diyarı

KPSS SONRASI MERKEZİ YERLEŞTİRMEYE İLİŞKİN İDDİALARA CEVAP ARANIYOR

KPSS’ye çok sayıda aday girmesine rağmen merkezi yerleştirmelerde çok az kadro açılmasının ve bazı kurumların merkezi yerleştirme dışında alım yapmasının KPSS’de yüksek puan almış kişiler yerine daha düşük puan almış olanların işe girmesi sonucunu doğurmasının yarattığı sorunlar Başbakana soruldu.


Konuyu gündeme getiren Milletvekili Levent GÖK, Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU tarafından cevaplandırılmak üzere bir soru önergesi verdi.


Soru önergesinde şöyle denildi:


2014 yılında kamu kurum ve kuruluşlarına memur ve işçi statüsünde atanmak isteyen lisans, önlisans ve lise mezunu yaklaşık 3,5 milyon aday yapılan Kamu Personeli seçme Sınavı’na (KPSS) katılmıştır.


Sınav sonrasında yapılan ilk atama olan 2014/1 ataması için toplamda 5.067 kadro açıklanmış, daha sonrasında 2015/1 ataması adı altında 2015 Haziran ayında yapılan açıklamada 13.213 kadro verildiği açıklanmış olmasına karşın kadrolar incelendiğinde, açıklanan kadroların 9.360 adedinin Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetlerine ayrıldığı, lisans, önlisans ve lise düzeyli adaylara ise ancak geriye kalan 3.853 adet kadro tahsis edildiği iddia edilmektedir.


Konuyla ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik 2015 yılı içerisinde 64.000 adet alım olduğunu belirtmiş olsa da, yapılan alımlar incelendiğinde bu alımların temelini öğretmen, polis, hakim ve savcı gibi meslek gruplarının oluşturduğu, diğer alımların ise kurumsal yazılı ve/veya sözlü sınav usulü ile yapıldığı ifade edilmektedir.


Bunun gerekçesi olarak da; Orman Genel Müdürlüğü mühendis kadroları, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü mühendis kadroları, Orman Genel Müdürlüğü Orman Muhafaza memurluğu kadroları, Emniyet Genel Müdürlüğünde, Emniyet Hizmetleri Sınıfı haricindeki kadrolu veya sözleşmeli personel alımları, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının tüm memur ve sözleşmeli personel pozisyonlarına alımlar, Belediyelere 5393 sayılı Kanun uyarınca alınan sözleşmeli personel alımı, TSK ve Kuvvet Komutanlıklarına sivil memur alımı ve Karayolları Genel Müdürlüğünün Teknik Hizmetler Sınıfına ait kadrolarına alımlar ve işçi alımlarının merkezi yerleştirmeden çıkarıldığı belirtilmektedir.


Sonuç olarak, halen bazı kurumlarda uygulanmakta olan yazılı ve/veya sözlü sınav ile personel alımı yapılmak suretiyle KPSS’den yüksek puan alan adayların yerine, sözlü sınavda başarılı sayılan adayların atamasının yapılıyor olması, KPSS’ye hazırlanmış ve yüksek puan almış binlerce adayın mağduriyetine neden olmaktadır.


Bu bağlamda;


1-Yaklaşık 3,5 Milyon adayın girdiği KPSS sonuçlarına göre Merkezi Yerleştirmeye sadece 3.850 kadro bırakılmış olmasını doğru ve yeterli buluyor musunuz? Bu eksikliğin giderilmesi için ne yapmayı düşünüyorsunuz?


2-Yıllarca KPSS’ye hazırlanarak sınavda yüksek puan almış kişilerin hakkının yenilmemesi için sadece sözlü sınavlarla yapılan atamalar için iddia edilen muhtemel adam kayırmaların ve yakınları işe sokmanın son bulmasını sağlamak için almayı düşündüğünüz önlemler nedir?


3-Örneğin; Merkezi Yerleştirme işlemlerinden çıkarılarak, diğer bakanlıklardan ve kuruluşlardan farklı olarak;


         a) Gümrük ve Ticaret Bakanlığının spesifik gümrük elemanı kadroları haricindeki bilişim elemanı, teknik personel, yardımcı hizmet personeli ve genel idare hizmetlerindeki diğer memur kadroları ile sözleşmeli personel pozisyonlarına sadece kurumsal sözlü sınavla,


          b) Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü mühendis kadrolarına kurumsal yazılı ve/veya sözlü sınavla,


         c) Kamu kurum ve kuruluşlarının hazine avukatı ve hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadro ve pozisyonlarına yine aynı şekilde kurumsal yazılı ve/veya sözlü sınavlarla,


personel alınmasının objektif gerekçeleri nelerdir?


4-Kişiye özel ilanları sona erdirmek suretiyle KPSS’ye girerek, Merkezi Yerleştirme için başvuranların mağduriyetine son vermeyi sağlayacak mısınız?


5-Merkezi Yerleştirme kadro sayılarının arttırılması ve kadroların dağıtımında adaletli davranılması için hangi önlemleri alacaksınız? Sadece Öğretmen ve Sağlıkçılar değil bütün meslek gruplarının Merkezi Yerleştirme ile alımlarını sağlayacak mısınız?


6-Merkezi Yerleştirmeden çıkarılan ve yazılı ve/veya sözlü sınav yöntemi ile memur alımı yapan kurumların durumunun yeniden incelenmesini sağlayarak uygulama sınavı ile spesifik kadrolar arayan kurumlar (örneğin Adalet Bakanlığı Katiplik kadrosu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrük Memurları gibi) dışındaki diğer kurumların tekrar Merkezi Yerleştirmeye dahil edilmesi için ilgililere bir talimat verecek misiniz?


Kaynak:  "memurunyeri.com"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim