Öğretmen Diyarı

KPSS Sonrası Adayları Bekleyen Psikolojik Sürece Dikkat
 22 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirilecek olan KPSS Lisans sınavı kapsamında, adayları oldukça sıkıntılı ve stresli bir 48 saat bekliyor. Hatta bu süre şuan itibariyle 24 saat şeklinde ifade de edilebilir. KPSS katılımcısı binlerce kişi, hatta yüzbinlerce aday bulunuyor. Bu noktada da ilgili sınavın rekabeti, umutları, bekleyişleri haddinden fazla bir noktaya ulaşıyor.

Üniversiteden yıllar önce mezun olup halen kadro bekleyen arkeologlar, sanat tarihçiler ve daha fazlası. Herkesin umudu, emeği, derdi ve problemi oldukça fazla. Ancak her ne yapılırsa yapılsın, sınav döneminde yaşanacaklardan kaçmak, ya da yaşanmışları tersine çevirmek mümkün değil. Zamanı nasıl geri alamıyorsak, bu noktada artık sınav sonrası da yapılacak bir işlemin kalmadığının farkında olmamız gerekiyor.

KPSS sonrası kendinizi üzmek, acaba başarabildim mi? sorularından kurtulmak ve normal yaşantınıza geri dönmek konusunda kararlı davranın. Nasıl olsa, ne yapılırsa yapılsın artık sonuca etki edemeyeceksiniz.

Böylelikle hem dışarıdaki sosyal ve  aktif yaşantıdan uzaklaşmamış, hem de kendinize daha fazla zarar vermemiş olursunuz. Bu noktada kişilerin en çok dikkat etmesi gereken mevzulardan bir tanesi de budur. Sınav sonrası psikolojik süreçte, kişilerin hem kendilerine hem de sevdiklerine daha fazla zarar vermemeleri adına da dikkat etmesi gerekmektedir.

Her ne olursa olsun, KPSS kapsamında psikolojik süreç faktörüne dikkat edip; farkında olarak katılım sağlayalım. Hayat her zaman mucizelerle dolu. Bir gün neler olacağı hiç belli olmaz. Bu yüzden daima pozitif davranmakta fayda var.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim