Öğretmen Diyarı

KPSS skandalındaki şüpheli Baransu çıktı

Oda TV sitesi sınav sorularının çalındığı 2010 KPSS sınavındaki soruşturma evrakına ulaştı. Belgede, 120 sorunun tamamını yapan "Aygün Baransu" ismi Mehmet Baransu'nun yengesinden başkası değildi.

Odatv, sınav sorularının çalındığı 2010 KPSS sınavındaki soruşturma evrakına ulaştı. Belgede, 120 sorunun tamamını yapan "Aygün Baransu" ismi dikkat çekti. Soruşturmada, Aygün Baransu'nun gazeteci M.B.'nin yengesinin olduğu gündeme gelmişti.

Sınav sorularının çalınması nedeniyle 2010 yılındaki KPSS iptal edilmiş ve soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmayı gündeme getiren Yeni Şafak gazetesi, 20 Kasım 2014 günü "Tamamen tesadüf" başlığıyla verdiği manşet haberinde, gazeteci M.B.'nin yengesinin de 120 soruyu doğru yapıp, ikinci sınava girmeyen adaylardan biri olduğuna dikkat çekmişti.

GAZETECİ M.B.'NİN YENGESİ"

Soruların çalındığı gerekçesiyle iptal edilen 2010 KPSS'sinde 120 sorunun hepsine birden doğru yanıt vererek 'ful çeken'ler arasında ünlü gazeteci M.B.'nin yengesinin de bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Odatv, konuya dair görüşünü sormak için gazeteci M.B.'yi birçok kez aradı ancak kendisinden bir türlü geri dönüş olmadı.

CEMAAT DERSHANESİNDE ÖĞRETMEN

'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, bu örgüt faaliyeti çerçevesinde nitelikli dolandırıcılık ve örgütlü olarak sahtecilik' suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında; Eğitim Bilimleri sınavında 120 sorudan 110 ve üzeri doğru yapan 2 bin 676 aday mercek altına alındı.

Adayların içinde dikkat çekici isimler olduğu gündeme gelmişti. Bunlardan birisi, gazeteci M.B'nin yengesi Aygün Baransu idi. Gazeteci M.B'nin yengesi Aygün Baransu'nun, iptal edilen 2010 KPSS'ye girdiği ve Eğitim Bilimleri'nde 120 sorunun hepsini doğru yanıtladığı ortaya çıktı. Cemaatin dershanelerinde öğretmenlik yaptığı iddia edilen Aygün Baransu'nun, ikinci sınava girmemesi dikkat çekti.

Aygün Baransu'nun, İzmir'de Cemaat'in bir dershanesinde öğretmenlik yaptığı belirtilirken; eşi Y.B'nin de 2010 yılına kadar Cemaat'in dershanelerinde çalıştığı, şimdi ise bir devlet okulunda öğretmen olduğu öne sürüldü. İptal edilen sınavda şüpheli olan adayların birçoğunun Cemaat dershanelerine gittiği ortaya çıkmıştı.

 
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol