Öğretmen Diyarı

KPSS SKANDALI

KPSS SKANDALI

Kararda “KPSS sınavına katılmayanların istisnai memuriyet kadrosuna atanması Hazine menfaatlerini zarara uğratıcı nitelikte" denildi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç tarafından gündeme getirilen, personel AK Partili bakan ve milletvekili yakınlarının, kamuda sınavsız atanmasıyla ilgili önemli bir ayrıntı ortaya çıktı.

 

HAZİNE’Yİ ZARARA UĞRATIR

 

Sayıştay’ın sınavsız kıyak atamalarla ilgili 2005 tarihinde kararının olduğu, hükümetin sınavsız atamaları bu karara rağmen gerçekleştirdiği anlaşıldı.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Merkez Saymanlığı hesaplarının incelenmesi sonucu Sayıştay Genel Kurulu gündemine gelen 2005 tarihli kararda, “istisnai memuriyet kadrosuna atananların, KPSS sınavına katılmadıkları halde, bu sınavdan bir süre sonra sınavla girilebilecek memur kadrolarına atanmasının Hazine menfaatlerini zarara uğratıcı nitelikte olduğu” vurgulandı.

 

LİYAKAT İLKESİNE AYKIRI

 

Kararda, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun temel ilkelerinden birisinin liyakat ilkesi olduğu belirtilerek, usulsüz atamalarla ilgili şu tespit yapıldı:

 

"Açıktan istisnai memur kadrolarına atananların daha sonra diğer memurluk kadrolarına, devlet memurluğuna alınma için açılmış bulunan sınava girmeden veya başarmadan naklen atanmaları durumu, naklen atandıkları görevlerin gerektirdiği niteliklere sahip olmamaları durumuna neden olacağından liyakat ilkesinin ihlali anlamına da gelmektedir.”

 

EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

 

Sayıştay, usulsüz atamaların, Anayasa ve Devlet Memurları Kanunu kapsamında “kanun önünde eşitlik”, “kamu görevi hizmetine girmede eşitlik” ve liyakat ilkesinin ihlali anlamına geldiğine oy çokluğu ile karar verdi.

 

BAKAN ELVAN'DAN SAYIŞTAY'A 'BİZİ İDARE EDİN' RİCASI

 

CHP Adana Milletvekili  Turgay Develi,  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın Sayıştay’a "Bizi idare edin" dediğini iddia etti.

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre CHP'li Develi, Elvan’ın 4 Aralık 2014 tarihinde Sayıştay Başkanı Recai Akyel’i ziyaretinde bakanlığın tüm ihalelerini ve yaptığı harcamaları denetleyen müfettişlere “Kanuna aykırı davranabiliriz. Bizi bazen idare edin” ricasında bulunduğunu

açıkladı.

 

Develi, “Bakanın bu skandal ricası Sayıştay’ın üzerindeki baskıyı ve hükümetin açıkça yasaya aykırı işlem yaptığını da gösterdi” diye konuştu.

 

TBMM BİLGİLENDİRİLMELİ

 

Sayıştay kararında, “İstisnai memuriyet kadrolarına atananların, bu atamadan bir müddet sonra devlet memurluğu alımı için açılmış bulunan sınavlara girmeden diğer memur kadrolarına naklen atama uygulamasının genellik arz edip etmediği yönünden detaylı bir şekilde araştırılması gerektiğine çoğunlukla karar verildi” denildi.

 

Sayıştay, TBMM’nin bilgilendirilmesi ve sınavlara girmeden memurluk kadrolarına naklen atama uygulamasının “genellik arz edip etmediği” yönünden araştırma yapılması gerektiğini de vurguladı.

personelmebhaber.net

Anahtar Kelimeler:
KPSS SKANDALI

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim