Öğretmen Diyarı

KPSS Şartı Aramayarak Atama Yapan Kurumlar Bu Yılda Aynı

Her yıl milyonlarca gencin devlet memurluğu şartı için birbiriyle yarıştığı KPSS şartı bazı kurumlar için geçerli değil. Bu yılda KPSS'siz memur alan kurumlar yine aynı olacak.

 Her yıl milyonların katıldığı Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) neticesinde atama ve alım yapan devlet kurumlarının yanı sıra, bazı kurumlar KPSS şartı aramaksızın atama yapabilmektedir. Her sene birbiriyle yarışarak devlet kurumlarına yerleşmek isteyen gençler, bu kurumların merak ederlerken, geçtiğimiz yıl açıklanan listede yer alan KPSS şartı aramayarak atama yapan kurumlar yine aynı ve oldukça kısıtlı. Genellikle üst düzey yönetici pozisyonları ve makamlar için geçerli olan bu kurumlar için atamalar için bazende atama kararlarının çıkması gerekmektedir. Oldukça zor bir tercih olan bu kurumlar için ise oldukça tanınmış ve daha öncesinde bir kariyer yapmış olan adaylar seçilmektedir. 

 

KPSS şartı aranmadan atama yapılan devlet kadroları için belirli bir ünvana ve ya başarılı bir çalışma hayatına sahip olmak gerekiyor. Gün geçtikçe zorlaşan hayat koşulları neticesinde bir an önce devlet garantisi altına girmek isteyen milyonlarca kişi ise denemedik yol bırakmıyor. Ancak bu atamalar için gereken koşullar ise diğer merkezi atamalardan biraz farklı olarak daha öncesinden birikim ve kısacası isim isteyen ve ya referans isteyen bölümler arasında yer almaktadır. Bunların kadrolar arasında ise Cumhurbaşkanlığı sekreterliğinden, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) sekreterliğine kadar bir çok kadro yer almaktadır. Bunun yanı sıra bakanların yardımcıları, baş müşavirlikler, müşavir yardımcılığı kadroları da bu kadrolar arasında yer alan ve atama izni gerektiren kadroların arasında yer almaktadır. 

 

Bilindiği üzere bu kadrolara ulaşılması oldukça güç olduğu için, memur adaylarına tek şans merkezi atamalar kalmaktadır. Bu atamalarda ise adaylık yine büyük zorluk ve güçlükler beklemektedir. Sınava katılan kişi sayısının oldukça fazla olmasından dolayı oldukça zor bir maraton olmakta ve bu nedenle atamalar ise yüksek puanlarla yapılmaktadır. Bunun için yıllardır mücadele eden ve iyi bir puan almaya çalışan adaylar her sene hakkını denemeye devam ederken, KPSS puanı olmadan atama yapılan bölümler için ise bu referans ve donanıma sahip olabilmek için az da olsa çalışanlar bulunmaktadır. Bu senede KPSS şartı olmadan atama yapan kurumlarda bir değişiklik olmayıp, geçtiğimiz yıllarda atama yapılan kadrolar aynı olarak kalmıştır. Bu nedenle sayılı olan kısıtlı kadrolar için oldukça rağbet varken, sıradan birinin atanma şansı ise oldukça azdır. 

 

kaynak: mebmedya.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol