Öğretmen Diyarı

KPSS Öğretmenlik Branş Sıralamaları Hatalı mı?

Bildiğiniz gibi ÖSYM sınava giren öğretmenlerin branş sıralamalarını gecikmeli de olsa yakın bir zamanda açıkladı. Binlerce öğretmenin beklediği sıralamalar açıklandı açıklanmasına ama tartışmaları da beraberinde getirdi. Çünkü adayların bir kısmı sıralamaların yanlış olduğu kanısında iken diğer bir kısmı böyle olmadığını düşünüyor. Peki sorun nereden kaynaklanıyor? Gelin, bir öğretmen arkadaşımızın konuyla ilgili tarafımıza göndermiş olduğu mesajını hep birlikte inceleyelim. Hocamızın göndermiş olduğu metni aynen buraya aktarıyorum: 

 

“2014 KPSS branş sıralamalarında hata olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki; okul öncesi öğretmenliği bölümüm için P10 branş sıralamam 2438 gözüküyor. Ancak okul öncesi dışındaki bütün branşlardaki sıralamaların toplamını genel P10 sıralamamdan çıkardığımda branş sıram 1670 çıkıyor. En fazla 20'şerli seçim olduğundan her 20'şerli grupta kendimi tekrar saymamak için gerekli ince hesaplamaları da yaptım. Bu işlemlerde sonuçların eşit çıkması gerekirken yüzlerce fark var. Zaten geçen seneki puan-sıralama kıyaslamasında binlerce fark var ve genel sıralamam geçen sene 120 bindeyken aldığım branş sıram ile bu seneki 60 binlerde olan genel sıralamama rağmen branş sıramın benzer olması bir yanlışlık olduğunu açıkça gösteriyor. Bu yanlışlığın giderilmesini arz ederim. Ayrıca forum sitelerinde, header kodları ile oynayarak istediği puanın kaçıncı sırada olduğunu bulduğunu iddia edenler var, millet kendi puanını verip sırasını soruyor adam bu sırayı tutturuyor. Yani sistemde açıklar var. Bu yanlışlıkların acilen giderilip sıralamaların yeniden hesaplanması gerekmektedir.”

 

 

Gördüğünüz gibi öğretmenler ÖSYM’nin açıklamış olduğu branş sıralamasıyla ilgili şüpheler taşıyor. Sadece yukarıdaki arkadaşımızın bahsetmiş olduğu bir şey değil bu durum. Forumlara bakıldığında pek çok kişinin bu konu hakkında aynı kanaate sahip olduğunu görüyorsunuz. Daha önce de değindiğim gibi atama bekleyen, heyecandan yerinde duramayan insanlar şu an bir de bu meseleyle uğraşıyorlar. Hatta ister istemez birbirlerini kırabiliyorlar. Çünkü konu hassas, stresli günler geçiriyorlar ve her kafadan bir ses çıkıyor. Ama gelin görün ki ÖSYM, ağzını açıp da bir şey söylemiyor. Konuşması gereken bir kurumun bu sıkıntılı günlerde, kamuoyu durumdan rahatsız iken çıkıp da bir açıklama yapmaması zihinleri daha çok bulandırıyor. Yetkililer, bu durum yanlış olsa bile, çıkıp bir açıklama yapmalılar.

 

 

Atama dönemine az bir zamanın kaldığı şu günlerde öğretmenlerimizin kendi branş sıralamaları hakkında halen daha şüphe duymaları onların bir sorunu değil. Aksine insanlara tatmin edici bir açıklama yapmayan yetkililerin sorunudur bu durum ve söz konusu kişiler şu stresli günlerde pek çok insanın ahını almaktadır. Zihinleri daha fazla bulandırmama ve objektiflik adına ÖSYM bir an evvel öğretmenleri aydınlatıcı bir açıklama yapmalı, hata varsa atama tarihi gelmeden sıralamalar ivedi bir şekilde yeniden hesaplanmalıdır. 

 

Seyfullah DAĞ

Eğitimci-Yazar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim