Öğretmen Diyarı

KPSS ÖABT: Sınavı İptal Edilecekmi
 Türkiye'nin yaşadığı ve TSK, Pllis ve Halk tarafından püskürtülen darbe girişiminin ardından ülke genelinde artık bazı şeylerin eskisi gibi olmayacağı kesinleşti. Bir çok kuruma operasyonlar yapılıp gözaltı işlemleri uygulanırken, devlet kurumlarının kapalı olması nedeni ile bürokrasi etkilenmese de kurumlarca yapılan sınavlar ertelendi. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursiyer Sınavını MTSK ilerideki bir tarihe erteledi ve net tarih vermedi. Peki Öğretmenlerin alan sınavına tabi tutulacağı
KPSS ÖABT ertelenir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ülkedekimevcut durumu gerekçe göstererekMTSK sınavını etrelemesi akıllara Öğretmenlik alan sınavı da iptal olur mu sorusunu getirdi.

Ülke Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki bir grubun girşitiği darbe kalkışması ile sarsılırken hayatın akışı ve devlet kurumlarının işleyişi de olumsuz etkilenmeye başladı. Öğretmenleri ilgilendiren gelişme ise Milli Eğitim bakanlığı'nın MTSK sınavını iptal etmesi oldu. Görevli öğretmenler göreve gitmezken, ehliyet almak isteyen onbinlerce kursiyer de sınava giremedi. Bu durum yaklaşan KPSS ÖABT sınavına girecek olan öğretmenleri de endişelendirdi. Acaba sınav yapılmayacak mı diye düşünüp kafaları karışan çok sayıda öğretmen var.

Bu şartların ne kadar devam edeceği henüz belli değil. Şöyle ki;

devlet kurumlarına operasyonlar devam ediyor. Çok sayıda asker, hakim, savcı hatta aralarında Veli de bulunan devler personelşi görevden alındı. Pazartesi devlet kurumlarının açılması ile birlikte bu operasyonların diğer kurumlara, YÖK, Üniversiteler ve ÖSYM'ye de sıçraması olasılıklar arasında.
İşte bu şartlarda KPSS ÖABT sınavı kesinlikle ertelenmez diyemiyoruz. Operasyonların ve gözaltıların olması ihtimal dahilinde. Mesela ÖSYM'den ve sınavda görev yapacak olan görevlilerden ciddi bir kısım operasyonlardan etkilenirse sınavın iptali gündeme gelebilir.

Görünen durum sınav günü olan 24 Temmuz'a kadar sükunetin sağlanacağı, operasyonların büyük etkisinin kırlıacağı, o güne kadar yapılacakların yapılıp bitebileceğini gösteriyor. Ancak yine de kesinlikle biter ve sınav sorunsuz yapılır diyemiyoruz.

Öğretmenlersitesi olarak düşüncemiz, KPSS ÖABT sınavının çok büyük olasılıkla yapılacağı yönündedir. 
Bunu neden söylüyoruz;

Kamuda yapılan operasyonlardan olumsuz etkilenip sınav yapılmayacak deyip çalışmayı bırakan öğretmenlerin olduğu bilgileri sitemize geliyor. Öğretmenlerimize kesin önerimiz bu kara günleri unutup, hiçbir şey olmamış gibi sınava hazırlanmalarıdır. Asla bir zaafa yaşamadan son güne kadar sınava hazırlanarak yapılacak atamalarda alınacak olan öğretmenler arasına girmeleri için mutlaka yoğun çalışmaya devam edilmelidir.7

Sınavın ertelenme durumu da olabilir. Ancak bu düşük bir ihtimal. Birkaç gün içerisinde yapılacak olanlar bize çnümüzü görmemiz açısındanışık tutacak, ÖSYM ve Milli Eğitim Bakanlığı da bu hassasiyeti göz önünde bulundurarak bir açıklama yapma gereği duyacaklardır.

Bu şartlar altında öğretmenlerimize kesinliikle sınava en yoğun bir tempo ile çalışmaya devam etmelerini öneriyor, KPSS ÖABT alan sınavına girecek olan geleceğin, aydınlık ve güzel Türkiye'nin en önemli mimarı olacak öğretmenlerimize canı gönülden başarılar diliyoruz.Kaynak: www.ogretmenlersitesi.com /özel haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim