Öğretmen Diyarı

KPSS İle Merkezi Atama Dönemi Sona Mı Eriyor? Atamalar ile ilgili süreç neden netleşmedi?"
15 Temmuz’dan sonra olağanüstü bir dönemden geçmekteyiz. Kamuda meslekten atılanların yanı sıra yeni atamaların ne zaman ve nasıl yapılacağı belirsizliğini koruyor. Hatta KPSS 2016-2 merkezi memur takvimi bile belli değil. Daha önce 14-23 Kasım olarak duyurulan yerleştirmelerin kaç hafta veya kaç ay erteleneceği veya yapılıp yapılmayacağı konusunda DPB’den resmi bir açıklama beklenmektedir. Mevcut tabloyu maddeler halinde analiz edersek;   1)  2016 KPSS Ön Lisans 16 Ekim’e, 2016 KPSS Orta Öğretim ise 20 Kasım’a alınmıştır. Sınav takvimindeki bu değişiklik atama takvimlerini de etkileyecektir.
KPSS 2016-2 merkezi memur yerleştirmesinin takvimi OHAL durumuna göre netlik kazanacaktır.
2)  Açıkça yazmak gerekirse bazı kurumlar merkezi sistemle personel alımı yapmak istemiyor. Personel alımını kendisi bizzat gerçekleştirmek istiyor. Yani bazı kurumlar mülakat sistemini savunmaktadırlar. Bazı kurumlar da yazılı sınav yaparak personel alımlarını gerçekleştirmek istiyor. Dolayısıyla her kurumun personel alımlarına yönelik bakış açısı farklılık göstermektedir.
3)  Kamu personel rejimi, taşeron konusu, atamalarda liyakat meselesi, merkezi atamalar konusunda bir düzenleme olacağı kesin. Personel alımlarında KPSS’nin baz alınacağı ancak yazılı veya sözlü sınavın belirleyici olacağı bir sisteme gidilmesi bekleniyor.
4)  FETÖ soruşturması kapsamında meslekten atılan personellerin yerine öncelikli alanlara atamalar gerçekleştiriliyor. Acil olmayan personel alımları da beklemede diyebiliriz.


Kaynak:   “www.kamupersoneli.net” 

 
Anahtar Kelimeler:
KPSS

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim