Öğretmen Diyarı

KPSS için delil aranıyor!

Soruları çalındığı için iptal edilen 2010 KPSS Eğitim Bilimleri sınavındaki şaibeyi Gülen Hareketi'ne yaptığı karşı iddialara sabah gazetesi bir yenisini daha ekledi. “Paralel'in KPSS oyunu çözüldü” manşetiyle verilen haberde TÜBİTAK bilirkişilerinin yaptığı bazı tespitlere yer veren gazete, paralel safsatasını teyit etmek isterken itiraf niteliğinde bilgiler verdi. Konuyla ilgili detaylar haberin devamında...

Soruları çalındığı için iptal edilen 2010 KPSS Eğitim Bilimleri sınavındaki şaibeyi Gülen Hareketi'ne yaptığı karşı iddialara sabah gazetesi bir yenisini daha ekledi.  “Paralel'in KPSS oyunu çözüldü” manşetiyle verilen haberde TÜBİTAK bilirkişilerinin yaptığı bazı tespitlere yer veren gazete, paralel safsatasını teyit etmek isterken itiraf niteliğinde bilgiler verdi. Konuyla ilgili detaylar haberin devamında...

 

 Haberde sınavda 120 sorunun tamamını doğru yapan 350 adaydan bir kısmının cemaate yakın dershanelere gittiği belirtilirken 110 ve üzeri doğru yapan birkaç aday, şüpheli örneği olarak sunuldu. Ancak yeterli delil olmadığı için işlem yapılamadığı itiraf edildi.

 

Soruları sızan KPSS sınavında paralel izi arandığı belirtilen haberde, birçok çelişki dikkat çekiyor. Habere göre, bazı adaylar kitapçık üzerinde işlem yaparken yanlış yöntemler kullandığı ancak doğru sonuca ulaştığı vurgulanırken, sınava ait kitapçıkların ÖSYM'nin talebiyle savcılık tarafından imha edilmesi, delillerin imhası olarak nitelendi.

 

Halbuki her yıl milyonlarca adayın girdiği sınavların kitapçıkları adli kontrol süresinin sonunda imha ediliyor. Zira bu kadar kitapçığı arşivleyecek bir depo bulunmuyor. Oysa soruşturma kapsamında kopya çektiği şüphesi bulunan adayların kitapçıkları halen soruşturma dosyasında yer alıyor. Dolayısıyla bir delil kaybı yok. KPSS soruşturmasının başladığı tarihte tüm soruları doğru yapan 350 adayın kitapçıkları ve ilgili belgeler savcılık tarafından korumaya alınmıştı.

 

Sabah delil yok dedi, güçlü deliller var!

 

Sınavdaki şaibede paralel unsuru arayan ancak delillerin yetersiz olduğunu iddia eden Sabah'ın haberine karşın, 2010 KPSS'de kopya çekildiğine ilişkin deliller hayli güçlü ve yeterli. Sınavdan hemen sonra başlatılan soruşturmada 9 ilde yapılan eş zamanlı operasyonlarda 72 kişi gözaltına alınmıştı. Liderliğini Gazi Üniversitesi'nde çalışan O.A.U. adlı bir öğretim görevlisinin yaptığı sınav çetesinin sadece KPSS'de değil 1 yıl içinde yapılan ALES, LYS, DGS, YGD ve ÖSS gibi 6 ayrı sınavda usulsüzlük yaptığı tespit edilmiş ve bu kamuoyuna da yansımıştı. Hatta kopya şebekesinin, Ankara, Elazığ, Konya, Bursa, Malatya, Karaman, Yozgat başta olmak üzere, birçok ilde şube açarak faaliyet gösterdiği ortaya çıktı. Polis tarafından gözaltına alınan O. A. U'da, ruhsatsız bir tabanca ele geçirilmiş, şüpheli gözaltına alınınca , “Fethullah'ın evlerini basın, cemaate gidin cemaate” açıklamasıyla dikkat çekmişti.

 

Ancak şüpheliler bir süre sonra ilginç biçimde serbest kalırken, KPSS soruşturmasında 4 yıl boyunca hiçbir gelişme yaşanmadı. Şüpheli ÖSYM personeli ise YÖK'te önemli görevlere getirildi.

 

memuruz.net

Anahtar Kelimeler:
KPSS Için Delil Aranıyor!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim