Öğretmen Diyarı

KPSS Hazırlık Sürecinde Yılmadan Yoluma Nasıl Devam Ederim?

Kamuda meslek sahibi olmanın önündeki en büyük engeldir KPSS. Doktor olmanın, öğretmen olmaktan daha kolay olduğu bir ülkede yaşıyoruz, inanılmaz. Bu “ihtiyaç fazlası üretim” den kaynaklanan bir durum aslında.

Eğitim fakültelerine alımın durdurulmaması ve bu kadar eğitimci birikmesi, hem devlet açısından, hem de eğitimci adayları açısından oldukça zor bir durum.  

Hala bu kadar eğitimcinin açıkta kalındığı görülmesine rağmen, nasıl insanların eğitim fakültelerini tercih ettikleride araştırılması gereken bir durum. Yine de eğitimci olmayı aklına koymuş ve bu yolda ilerlemek isteyenler için ve de farklı iş kolları için KPSS Hazırlık Sürecinde Yılmadan Nasıl Yollarına Devam Edebileceklerini anlatmak istiyoruz.

KPSS hazırlık süreci oldukça zorlu bir yoldur. KPSS’ye dershanesiz hiçbir eğitim almadan girmiş ve iyi puan almış kişiler, bu süreçte sıkılmadan ve büyük bir azimle devam eden kişilerdir.

En önemlisi, biraz klişe olacak ama kesinlikle kararlılıktır. Hiçbir KPSS haberi sizi yıldırmasın. Gerçekten iyi bir puan alırsanız zaten yerleşebileceksiniz. Bu sebeple, kendinizi KPSS hazırlığına adapte etmelisiniz. Her insan sürekli ders çalışmaktan ve aynı şeyleri okumaktan sıkılır. Eğer siz de sıkılıyorsanız, yalnız değilsiniz KPSS sürecinde, sizin gibi ara ara sıkılan, bunalan milyonlarca insan var.  Burada önemli olan eğer gerçekten başarılı bir puan almak istiyorsanız, mutlaka buna odaklanmanız gerekmektedir.

Ders çalışma yöntemleriniz belki de sıkılmanıza sebep olmuştur, o zaman ders çalışma yöntemlerinizi değiştirin. Eğer sıkıldığınız derslerse, kendinize daha eğlenceli bir yöntem deneyebilirsiniz. Örneğin, kimi, sanki öğretmenmiş gibi ders anlatarak öğrenmeye çalışır, kimi, program sunar gibi yaparak… Farklı farklı ders çalışma yöntemleri geliştirebilirsiniz.

KPSS zorlu bir yolculuk olduğu kadar önemli bir süreçtir. Bu sebeple, kesinlikle dikkat sadece KPSS hazırlığına yönlendirilmelidir. Unutmayın belki de hayalleriniz çok uzakta değildir. 

 

Kaynak: “www.kpsscafe.com.tr”  


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol