Öğretmen Diyarı

KPSS Çin\'e örnek oluyor

Türkiye'de, devlet memurluğu için uygulananKamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS),dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'e ihraç ediliyor.


Çin'den gelen 9 kişilik heyet, Devlet Personel Başkanlığı'nda brifing aldı. Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu ile görüşen heyete, kamupersonel sistemi hakkında bilgi verilirken, devletmemuriyetine giriş ve KPSS'nin detayları anlatıldı.


Brifingde, kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için belirlenen A ve B grubu kadroların neye göre ayrıldığı ve ne tür sınavlarla belirlendiği aktarılırken, KPSS'nın ÖSYM tarafından yapıldığı, iki yıl süreyle geçerli olduğu, öğretmen adayları için ise sınavın geçerlilik süresinin bir yılla sınırlandırıldığı vurgulandı.


Genel yetenekten genel kültüre, hukuktan iktisada kadar hangi alanlarda soruların sorulduğunavarıncaya kadar KPSS'nın detayları Çinli heyete anlatıldı. Ardından da merkezi yerleştirme ve atama sisteminin nasıl işletildiği hakkında bilgi verildi. Memuriyete girişte uygulanan yaş sınırından askerlikdurumunun etkisine, mezuniyet verilerinden yabancı dil bilgisine kadar etkenler tek tek sıralandı.


Çinliler de ziyaretlerinin temel amacının, kamu personelinin işe alımı ve KPSS başta olmak üzere Türkiye'deki personel sistemi hakkında bilgi almak olduğunu vurguladılar.

 
\"Memurlar.Net\"
 
Anahtar Kelimeler:
kpss çin e örnek oluyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim