Öğretmen Diyarı

KPSS Bahane, Açıktan Atama Şahane

2014 KPSS'ye giren adaylar açıklanan alım sayısı karşısında bir kez daha yıkıldılar ve isyan ettiler. Her ne kadar alım sayısı 13bin 213 olarak ilan edilsede sağlıkçı alımını bu sayıdan çıkartırsak gerçek KPSS ile alım sayısı 3 bin 853'dür. Bu da bir kez daha gösterdi ki

KPSS BAHANE AÇIKTAN ALIM ŞAHANE

İki yıl geçerliliği bulunan 2014 KPSS puanı için Kasım ayında yapılan ilk merkezi atamada 5 bin 67 kadroya memur alınmıştı. Şimdi ise KPSS 2015/1 ile 3 bin 853 kişi atanacak.  

Adaylar yüksek bir kadro sayısı için umutlu ve beklentiler çok yüksek iken bir kez daha devlet tarafından hüsrana uğratıldılar. Sürekli açıktan atama yapmak, Kamu Kurumlarını merkezi atamadan çıkartmak vb birçok sebep yüzünden 2014 KPSS'ye giren yakşalık 3,5 4 milyon aday yine elleri boş kaldı.

 KPSS'nin devlet için asıl öneminin sadece  çok büyük bir gelir kapısı olmaktan başka birşey ifade etmemesi olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Peki 2015 yılında merkezi atamalara gelene kadar 5 aylık süre içerisinde kamuya alınan personel sayısı ne oldu? Şimdi atama sayılarına göre kurumların personel alımlarını kpsscafe olarak sizlere açıklıyoruz:

1- Milli Eğitim Bakanlığı Atamaları - Öğretmen Ataması        

     : 15000 kişi - Engelli Öğretmen Ataması   :     300 kişi

2- Engelli , Şehit Yakını ve Sosyal Hizmet Kanununa Göre Atamalar   - Engelli Memur Ataması            :  4682 - Sosyal Hizmet Kanuna Göre Ataması      :  3163- Şehit Yakını, Gazi, Gazi Yakını Ataması    :  5400 

3- Diyanet İşleri Başkanlığı Atamaları -  Sözleşmeli İmam-Hatip Ataması       : 3155

4- Gelir İdaresi Başkanlığı - Gelir Uzman Yardımcısı Ataması   : 1320

5- Gümrük ve Ticaret Bakanlığı - Memur Ataması      

   :  1023 6- Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü - İnfaz ve Koruma Memuru, büro personeli, sağlık personeli ve destek personeli Ataması : 1218 GENEL TOPLAM :

 35261 Görüldüğü gibi 2015 yılında KPSS-2015/1 merkezi atamasına kadar kamuya 35 bin 261 memur alımı yapılmıştır. Bu sayı genel alımlar düşünüldüğünde yılın ilk dönemi için gayet iyi bir rakamdır. Memur adaylarıda tıpkı yukarıda açıkladığımız atama sayısı kadar bir kadro sayısını merkezi atamada beklemektedir. Kontenjanların açıklandığı tarihte tüm adaylar için heyecanlı bekleyiş sona erecektir. Yapılması Beklenen Diğer Atamalar Bazı kamu kurumlarıda kendilerine ihdas edilen kadrolar için yakın zamanda atama yapılacağını açıklamıştır.

 1- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 7 bin personel alacağını belirtmiştir. Bunlardan kaçının bu yıl alınacağı henüz kesinlik kazanmamıştır.

2- Gençlik ve Spor Bakanlığına 1500 personel alınacağı bizzat Bakan Akif Çağatay Kılıç tarafından açıklanmıştır. Haber detayı için tıklayınız

3- Milli Eğitim Bakanlığı Ağustos ayında 35 bin öğretmen ataması yapacak.

4- İŞKUR 3 bin 500 kadro için Maliye'den talepte bulundu. Kadrolarla ilgili henüz kesin bir açıklama yapılmadı.

5- Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 3 bin atama izni almıştı.

Bu sayının 2015 yılı bitmeden kullanılması bekleniyor.

 

Kaynak: “www.kpsscafe.com.tr”


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim