Öğretmen Diyarı

KPSS Adayları! KPSS'de Başarı İçin Bunlar Şart

   

 

KPSS sınavlarına girip, konuları bildiği halde sınavda başarılı olamayan adayların sorunları aslında benzer sorunlar. Bu haberimizde bunları araştırdık. 

KPSS'de bilginiz ne kadar çok olursa olsun heyecanı kontrol edemediğiniz zaman başarılı olma ihtimaliniz çok azalır. 

KPSS test tekniğine dayalı bir sınav olduğu için bu sınavda başarılı olmak, test tekniğini bilmekten geçer. Test tekniğinde başarısızlık demek bilgi eksikliği değil, soru tarzına uzak olmak demektir. Test çözme tekniklerini ve bu pratiği kazanmış bireyler sınavda daha iyi sonuç alacaktır. Ne kadar çok test çözerseniz sınavdaki sorulara olan aşinalığınız o kadar artar. 

Her sene KPSS sınavına giren adaylar, her sene kazanmanın daha da zorlaştığını dile getiriyor. Bunun nedeni, adaylar her sene artar iken, kontenjanlar aynı kalmaktadır. 

KPSS'ye giren bir aday için bir sorunun bile hayati önemi vardır. Bu nedenle test çözer iken, soruları ciddiye alın. Yanlış cevapladığınız her sorunun doğru yanıtının öğrenin. Sorunun önemli bölümlerini çizin. Her gün belirli sayıda test çözmeye çalışın, bunu alışkanlık haline getirin. Soru kökünü ve paragrafı anlamadan şıklara asla geçmeyin. Bütün şıkları okumadan tek şıkı okuyup işaretleme yapmayın. Genellikle ilk düşündüğünüz sonuç doğrudur, çok emin olmadıkça cevabı değiştirmeyin. 

 
Emin olmadığınız soruyu ardarda okumak yerine, birkaç soru sonra tekrar soruya dönünüz.Emin olmadığınız soruları düşünüp moralinizi bozmayın. Onlara takılırsanız diğer sorulara da odaklanamazsınız. Doğru cevaplara çabuk ulaşmak için yanlış olduğunu düşündüğünüz şıkların üzerini karalayın. Kalan şıklar üzerinde durun. sayısal sorularda mutlaka kalem kullanınız.

Not tuarken kendi cümlelerinizi kullanınız. Bu şekilde konuya daha aşina olursunuz. Not alıdğınız kağıdın alt ve üst taraflarında sonradan aklınıza gelecek notlar için boşluk bırakınız. Renkli kağıtlar ve renkli kalemler kullanarak ders çalışmayı daha zevkli hale getirebilirsiniz. Notlarınızda kısaltmalardan faydalanın. Not tutarken karşılaştığınız bilinmedik kelimelerin anlamını öğreniniz. 

Her ders sonunda 5 dakika tekrar yapmak bilgileri taze tutar. Bunun ardından 10 dakika ara vermek fayda sağlayacaktır. Uyumadan önce notlarınızı tekrar edin. Uykudan hemen önce yapılan bu tekrarın unutmayı engellediği bilimsel açıdan kanıtlanmıştır. 

REM uykusu (rüya görülen dönem) salgılanan hormonlar ile yeni bilgilerin pekişmesine zemin hazırlar. Bu yüzden uykudan uyanınca bir tekrar daha yapabilirsiniz.Böylece bilgiler daha kalıcı olaraktır. 

Yanlış soruların neden yanlış yapıldığı ayrıntılı incelenip, doğrusu öğrenilmeli ve teorik yanlışların değerlendirilmesi gerekir. 

Kaynak: Kpsscafe.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim