Öğretmen Diyarı

KPSS 2016/2 Tercihleri Ne Zaman Başlıyor, Kamuya Kaç Personel Alınacak?
Ülkemizde yaşanan darbe girişimi ve bunun sonucunda FETÖ/PDY ile bağlantısı olduğu tespit edilen kamu çalışanlarının açığa alınması neticesinde kamuda yüksek sayıda atama bekleyen adaylar için yeni bir umut doğdu. 

Yürütülen çalışmalar neticesinde 28 Temmuz 2016 tarihi itibariyle kamu kurumlarında açığa alınan personellerin sayısı 66 bini aştı.Sayının ilerleyen günlerde daha da artacağı ve kamu kurumlarında ciddi bir personel ihtiyacı oluşacağı ortadadır. Bu nedenle Kasım ayında yapılacak olan KPSS 2016/2 ataması sayı olarak  KPSS atama tarihinin en yüksek personel alımının olduğu bir tercih dönemi olacaktır.

KPSS 2016/2 Tercih Tarihleri 

Yılın son merkezi ataması için tercihler 14-23 Kasım tarihleri arasında alınacak. Kadroların açıklanacağı tarih muhtemelen tercihlerden en geç bir hafta öncesi olacaktır. Olağanüstü hal nedeniyle açıktan atama yetkisinin Bakanlar Kuruluna verilmesi nedeniyle personel alımlarında daha önce 2016 yılı bütçesinde açıklanan kadro sayılarından bağımsız hareket edilecektir. Bu durum memur olmak isteyenler için büyük bir fırsat anlamına gelmektedir.

Alımlar 2016 KPSS puanlarıyla yapılacak

 
2016 yılı KPSS sonuçları lisans mezunları için 14 Temmuz tarihinde açıklandığı için 2014 KPSS puanları geçerliliğini yitirmiştir. İki yıllık üniversite mezunu adaylar ile lise mezunları için 2016 KPSS, 22 ve 23 Ekim tarihlerinde yapılacak ve sınav sonuçları 10 Kasım’da açıklanacak. Sonuçların 4 gün sonrasında ise 2016/2 atama tercihleri başlayacak. Tercihlerde her öğrenim dalı için 2016 puanları dikkate alınacaktır.

Kadro Sayısı Ne Olacak?

Kadro sayısını tahmin edebilmek için öncelikle FETÖ/PDY soruşturması kapsamında kamuda görevine son verilen personel sayısını beklemek gerekecektir. İlk aşamada açığa alınan personeller soruşturmadan geçecek ve örgütle bağlantısı olan personeller bir daha geri dönememek üzere kamudan atılacaktır. 

Özetle; Umutlarını KPSS’ye bağlayan ve gece gündüz çalışarak kadro açılmasını bekleyen adayların hak ettikleri kadro sayısını alması  herkesin ortak temennisidir.

Kaynak:  “www.kamupersoneli.net” 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim