Öğretmen Diyarı

KPSS-2016/1 Tercih Dönemi Başlıyor (Adaylara Avantaj Sağlayan Belgeler)
 KPSS 2014 sınavının son atamalarının gerçekleşeceği KPSS 2016/1 tercih dönemi yaklaştı. 
KPSS adaylarının tercih belirtme süresi 22.06.2016 tarihinde başlayıp, 01.07.2016 tarihinde son bulacak. Adaylar tercih dönemine yoğunlaşmış durumda iken önemli bir konuda fikir vermek istedik. 

Yerleştirmeler yapılırken ÖSYM’nin dikkat ettiği noktalardan biri, adayın sahip olduğu belge ve sertifikalar. 

KPSS adayının tercih döneminde avantaj sağlaması için bazı belge ve sertifikalara ihtiyacı var. Bu sayede diğer adayların önüne geçmesi söz konusu. 

Peki KPSS yerleştirmelerinde göz önüne alınan belgeler neler? Adaylar belge ve sertifikalara sahip değilse ne yapacak? Bu belgeler nasıl edinilecek? Hepsini sizler için araştırdık. 

Tercih döneminde diğer adaylara fark attırmanızı sağlayacak belgeler; 

Bilgisayar Sertifikası, Çoğu kadro alımında istenen olmazsa olmaz bir sertifikadır. Örgün eğitim yoluyla üniversitelerde bilgisayar dersi alan ve transkript ile bunu ispatlayan adaylardan bu belge istenmeyecektir. Onun dışındaki adaylardan bu sertifika “MEB onaylı” olarak istenmektedir.

Sürücü Belgesi, Şoförlük kadrosu dışındaki kadroların bazılarında da ehliyet şartı aranmaktadır. Başvuru şartları arasında “B SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ SAHİBİ OLMAK” niteliği aranan kadroları, “C”, “D” ve “E” sınıfı sürücü belgesi sahibi olanlar da tercih edebileceklerdir.

Yabancı Dil Belgesi, Ortaöğretimde İngilizce hazırlık sınıfında ders gören, yabancı dille eğitim yapan üniversitelerden mezun olanlar bu belgeye sahip olarak değerlendirilecektir.

Bonservisler, “Bonservis” ifadesi geçen tüm kodlar için, adayın bonservis istenen alanda herhangi bir süre koşuluna tabi olmaksızın özel sektörde çalışmış olması ve bunun ilgili firma tarafından onaylanarak  belgelenmiş olması gerekmektedir. 

Tekrar belirtelim, elinizde ne kadar fazla belge ve sertifika olursa o kadar fazla adaya fark atar, öne geçersiniz. Meslekler ve ilgi alanları ile alakalı sertifikaları Halk Eğitim Merkezlerinden ücretsiz olarak edinebilirsiniz. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim