Öğretmen Diyarı

KPSS-2015/1 de tercih edilebilecek Alt Öğrenim Kadroları

Danıştay 12. Daire Başkanlığı'nın 2013 yılında almış olduğu karar gereğince Teknik Hizmetler Sınıfı, Sağlık Hizmetleri Sınıfı ve Yardımcı Hizmetler sınıfında yer alan kadrolara üst öğrenim düzeyinden alınan puanlarla tercih yapabilme hakkı getirilmişti. Alt Öğrenim düzeyinden nasıl tercih yapılabilir?

KPSS'ye lisans düzeyinde yani üst öğrenimden giren bir aday almış olduğu P3 puanıyla Teknik Hizmetler Sınıfında yer alan Önlisans Tekniker veya teknisyen kadrosuna tercih yapabilmek için öncelikle alt öğrenim düzeyindeki (ortaöğretim veya önlisans) mezuniyetini ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kayıt ettirecektir. Sonrasında ise üst öğrenim düzeyinden almış olduğu puanla alt öğrenimde yer alan kadrolara başvuru yapabilecektir.

Alt Öğrenim Düzeyinde Tercih Edilebilecek Kadrolar Hangileridir? Ortaöğretim Kadroları

1-  Teknisyen

2-  Sağlık Teknisyeni

3-  Veteriner Sağlık Teknisyeni

4-  Laborant

5-  Sağlık Memuru

6-  Ebe

7-  Hemşire Önlisans Kadroları

1-  Tekniker

2-  Laborant

3-  Sağlık Memuru

4-  Hemşire

5-  Sağlık Teknikeri

6-  Ebe

7-  Programcı Yukarıda ki kadrolardan herhangi birini seçecek bir adayın tercihlerini ÖSYM'ye gönderdiği gün itibariyle bu kadroların içerisinde yer aldığı alanlardan mutlaka mezun olması gerekmektedir.

Sınava lisans düzeyinden giren ve P3 puanı olan bir aday, lisans mezunu olmasa bile tercihini ÖSYM'ye gönderdiği gün elinde alt öğrenimden tercih ettiği kadroya ilişkin mezuniyet diploması varsa aday tercih ettiği kadroya yerleşebilir.

Örneğin, Bilgisayar programcılığı kadrosunu tercih eden aday tercihini 30 Haziran 2015 tarihinde ÖSYM'ye göndersin ve P3 puanıda 87 olsun. Bu aday sınava lisans düzeyinden girmesine rağmen önlisans programları arasında yer alan Bilgisayar Programcılığı bölümünü tercih etmiştir. Tercih işleminin geçerli olabilmesi için adayın 30 Haziran 2015 itibariyle Önlisans Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun olmuş olması tercihinin geçerli olabilmesi için yeterlidir.

Eğer aday bu bölümden mezun olamamışsa tercih ettiği kadroya yerleşse bile ataması iptal edilecek ve 2014 KPSS puanı ile diğer merkezi atamalarda tercih yapma hakkını kaybedecektir.

 

Kaynak: “www.kpsscafe.com.tr”


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim