Öğretmen Diyarı

KPSS-2015/1 Ataması Neden Haziran ayına alındı?

Yılın ilk merkezi ataması Ocak ayında açıklanan takvimle Nisan ve Kasım ayları olarak açıklanmış ve KPSS-2015/1 atamalarında adaylardan 16-24 Nisan 2015 tarihleri arasında tercih alınacağı belirtilmişti.

Bu tarihe özellikle 2014 KPSS'ye giren lise, önlisans ve lisans son sınıf öğrencileri tercih yapamayacakları için tepki göstermişti. Mezun olamayacakları için ilk merkezi atamaya katılamayacak olan son sınıf öğrencileri çeşitli yollardan yaptıkları girişimlerle atama tarihinin Haziran ayına çekilmesi talebinde bulunmuşlardı.

Devlet Personel Başkanlığı bu taleplerin aksine Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsman) tarafından  bir adayın dilekçesi üzerinden kendisine sorulan KPSS-2015/1 atamalarında son sınıf öğrencilerinin tercih yapıp yapamayacağı görüşüne verdiği cevapta Nisan ayında alınacak tercihler nedeniyle son sınıf öğrencilerinin atamaya katılamayacağını belirtip Haziran tartışmasına son noktayı koymuştu. Dilekçe ve cevap yazısı için tıklayınız Atama Tarihi ne olduda Haziran'a alındı?

Öncelikle en önemli gerekçe, son sınıf öğrencilerinin yaşayacağı mağduriyetin giderilmesi noktasında tercih hakkının elinden alınmaması düşüncesi olmuştur. 2014 KPSS'ye girdiği halde normal atama takviminde geçmiş yıllarda Haziran ayı olarak yapılan yılın ilk merkezi atamasının bu yıl Nisan'a çekilmesi son sınıf öğrencilerini bir atama döneminden mahrum bırakacak ve ortaya haksız bir durum çıkacaktı. Bu sorun tahminimize göre DPB tarafından dikkate alınmış ve eski takvimde olduğu gibi tercih dönemi Haziran'a kaydırılmıştır.

DPB Atama takviminde tercihlerin 16-24 Nisan 2015 tarihinden 22 Haziran- 01 Temmuz 2015 tarihine alınmasını ise Resmi sitesinden yaptığı açıklamada görülen lüzum üzerine diyerek açıklamıştır.

Bize göre DPB bu değişikliğin nedenini belirtmeyerek kendisini tartışmaların içerisine sokmak istememiştir. Bir başka gerekçede kurumlara verilecek açıktan atama kadrolarının kurumların ihtiyaçları doğrultusunda eski takvimde belirtilen ve DPB'ye bildirilmesi gereken 20 Mart tarihine kadar yetişemeyecek olmasından kaynaklanması olmuştur.

Kurumların ihtiyacı doğrultusunda ihdas edilecek kadrolar için atama izni dağılımı belirlenmediğinden dolayı hangi kurum kaç atama iznine sahip olduğunu bilememiş ve ihtiyacı olan personel sayısınıda DPB'ye bildirememiştir.

Atama izinleri dağılımının 20 Mart'tan önce belirlenmemesi takvimi aksatacağı için hem tercih dönemi değiştirilerek Haziran'a ertelenmiş hem de kurumlardan talep toplama tarihi 15 Mayıs 2015'e kadar uzatılmıştır. 3,5 milyon adayın tek beklentisi atama tarihi 2 ay ertelensede bekledikleri sürenin buna değmesidir.

Öğretmen atamalarında olduğu gibi devletten istenilen tek şey 2015'in ilk merkezi atamasında yüksek sayıda memur alımının yapılmasıdır. NOT:

 

Kaynak: “www.kpsscafe.com.tr”


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol