Öğretmen Diyarı

KPSS 2013 Öğretmen atamaları kontenjanları kaç kişi? Hangi branştan kaç kişi atanacak? Nabi Avcı atamalar açıklaması
? En çok hangi branşa öğretmen alımı olacak?
 
Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda son aşamaya gelindi. MEB Nabi Avcı'nın kontenjanları ve hangi bölüme kaç kişinin atanacağını da açıklamasıyla içleri ferahlayacak olan öğretmen adayları, öğretmen atamaları kontenjanlarını merak ediyor. 2013'te 42 bin kişinin atanacağı haberini aylar öncesinde veren Bakan Nabi Avcı'dan henüz resmi MEB açıklaması gelmedi. KPSS 2013 tercih dönemine bir türlü gelemeyen öğretmen adayları, okulların açılma tarihinin yaklaşmasıyla tedirgin oluyor.
 
 
Öğretmen adaylarının merakla beklediği haber gelmek bilmedi. Her an akıllarda hangi ile ve hangi okula atanabileceğinin hesaplarını yapıyor. Puanı ve sıralaması belli olan öğretmen adayları, şimdi de Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan öğretmen atamaları ve kontenjanlarına yönelik bir açıklama bekliyor. KPSS 2013 öğretmen atamaları ve kontenjanları son durum ne? 
 
KPSS yarışında son kulvara gelindi. Artık gergin bekleyişlerinde son sabır tanelerini tüketen öğretmen adayları, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan bir açıklama bekliyor. Geçtiğimiz günlerde bibasın açıklaması yapan Bakan Avcı ise öğretmenleri önce heyecanlandırdı, sonra hayal kırıklığına uğrattı. KPSS 2013 öğretmen atamaları ve kontenjanları hakkında bir açıklama yapacağı yönünde beklenti oluşturan Bakan Avcı, konusşmasında sadece 28 Şubat mağdurlarına ve SBS'ye değinen Bakan Nabi Avcı, KPSS'ye yönelik herhangi bir açıklamada bulunmadı. 
 
 
 
DUYURU
 
 
 
Diyanet İşleri Başkanlığı Yeterlik ve Vaizlik Sınavına Girecek Adayların Dikkatine 25 Ağustos 2013 Diyanet İşleri Başkanlığı Yeterlik ve Vaizlik Sınavına Girecek Adayların Dikkatine!Sınav ücretini yatırdıkları halde sınav başvurusunu yapamayan adaylar için “Sınav Başvuru Ekranı”  14 Ağustos 2013 saat 17:00’ da açılacak, 15 Ağustos 2013 saat 23:59’ da sona erecektir.
 
 
 
 
 
Sınav Giriş Belgeleri 19 Ağustos 2013 tarihinde www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır.
 
 
 
DUYURU
 
 
 
(12 Ağustos 2013)
 
2013 Dikey Geçiş Sınavı (DGS): Tercihlerin Alınması
 
2013-Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile ilgili tercih işlemleri 14-21 Ağustos 2013 tarihleri arasında ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapılacaktır. Adaylar tercihlerini, TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak bireysel olarak internet aracılığıyla yapacaklardır.Tercihlerle ilgili genel bilgiler ile ilgili tablo ve koşullara aşağıdaki bağlantılardan erişilebilecektir. Adayların bu bilgileri dikkatle inceleyip tercihlerini yapmaları gerekmektedir. Adaylar Tablo-1’den en fazla 30 tercih yapabileceklerdir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar tercih süresi içinde tercihlerini değiştirebileceklerdir.
 
Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.
 
ÖSYM BAŞKANLIĞI
 
 
 
NABİ AVCI'NIN SON AÇIKLAMASI
 
Mili Eğitim Bakanı Nabi Avcı, merak edilen sorulara cevap vermek için bir basın açıklaması yaptı. Nabi Avcı açıkta kalan lise öğrencileri ve öğretmen atamalarına değerlendirdi. Nabi Avcı Genel Liselerin önceden beri işsiz yetiştirme okulları olarak nitelendirildiğini belirtti. Ayrıca Nabi avcı öğretmenlerin mesleğe geri dönüş yolunu da değerlendirdi.
 
28 Şubat Sürecinde Memuriyet Mağdurlarına Dönüş
 
Kamuda çalışan her 3 kişiden 2'si Milli Eğitim Bakanlığı'nda çalışıyor. Dolayısıyla en fazla mağdur olan kesim MEB'de oldu. 1800'ün üzerinde öğretmenimiz bundan önceki dönemde, son 10 yıl içerisinde göreve başladılar. Henüz bir şekilde göreve başlamamış, durumları netleşmemiş olan öğretmenlerimize ve eğitim çalışanlarımıza böyle bir hakları olduğunu belirtmek üzere böyle bir çalışma yapıldı. Kesin bir sayı veremiyoruz, bunların bir kısmı başlamıştı zaten, bir kısmı başka kurumlarda görev almıştı. Onların sayılarını tam olarak bilemediğimiz için kesin bir rakam veremem. Bu zamana kadar 1800 öğretmenimiz vardı zaten, bir o kadar daha kişi görevine dönecek.
 
Torba kanun olarak adlandırdığımız son kanunda, o dönemde görevinden ayrılmış olan öğretmenlerimize görevlerine geri dönebileceğini belirtmek üzere bu açıklamayı yaptık. Haksızlığa uğradığını düşünen tüm öğretmenler bu haktan faydalanabilecek.
 
 
 
"Açıkta Kalan Öğrenciler Tabiri Yanlış"
 
Açıkta kalan öğrenciler tabiri doğru bir tabir değil. 3 yıldır süren çalışmalar çerçeveside düz lise olarak adlandırılan liselerin anadolu ve meslek lilselerine dönüştürülmesi işlemi sonuçlanmış oldu. 
 
Kamuoyunda şöyle bir yanlış algı uyandırılıyor: Herkesin birinci tercihi anadolu liseleri, bu açıkta kalmış olarak lanse edilen öğrenciler mecburen diğerlerine gidecek. Pek çok öğrencimiz için meslek liseleri, imam hatip liseleri pekala birinci tercihtir. Bizim son zamanlarda meslek liseleriyle ilgili yapmış olduğumuz çalışmalar, meslek liselerine olan talebi artırmış, öğrenci profilini de yükseltmiştir. Yıllık 3500-5000 TL arasında değişen bir devlet katkısı var. Dolayısıyla meslek liselerinde ciddi bir düzelme var. 
 
İmam hatip liseleri için de aynı durum söz konusu. Halktan özellikle kız imam hatip liseleri konusunda ciddi bir talep var. Açık liseler de özellikle mevsimlik işçi olarak çalışan ailelerin çocukları için ciddi bir imkan sunuyor. Dolayısıyla şimdi anadolu liselerine kayıt bittikten sonra, görülecek ki bir kontenjan sorunumuz yok. Özellikle il merkezine ilçelerden gelen öğrenciler için çok programlı liseleri açıyoruz.Anadolu liselerine, meslek liselerine, imam hatip liselerine gidecekler var. Bunun dışında sosyal statüsünden ötürü açık liselere gidecek olan öğrenciler var. Tüm bunların dışında hiç bir liseye girilemezse, çok programlı liselerimiz de mevcut.
 
 
 
574 bin öğrencinin açıkta kaldığı ve mecburen başka okullara yönlendirileceği iddiası yanlış. Sağlık meslek liselerine olan talep o kadar abartıldı ki, öğrenci ve velilerimizi uyarmak zorunda kaldık. Meslek liselerini lütfen ikinci sınıf bir eğitim sistemi olarak görmekten vazgeçelim. Buradaki sorunları çözmeye çalışıyoruz. Meslek liselerini mecbur kalınan ikinci tercih gibi göstermekten vazgeçelim.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim