Öğretmen Diyarı

Kopya çekilen KPSS öncesi ÖSYM dinlenmiş

Siyasetçi, gazeteci ve kendi meslektaşlarını 2009-2013 yılları arasında sahte isimler üzerinden dinleyen istihbaratçı polislerin, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'ndeki (ÖSYM) 2 kritik isme de kulak kabarttıkları ortaya çıktı.Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 'usulsüz dinleme' soruşturması kapsamında önceki gün 20 ilde eş zamanlı operasyon düzenlenmiş, 2009-2013 yılları arasında aralarında siyasetçi, gazeteci ve polis müdürlerinin de bulunduğu 45 kişiyi yasadışı dinledikleri tespit edilen 3'ü Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) mensubu 54 şüpheliden 43'si gözaltına alınmıştı. İstihbaratçı polislerin yaptıkları usulsüz dinlemelerle ÖSYM'de kritik görevde bulunan iki ismi de takibe aldıkları belirlendi.


1 YIL BOYUNCA KAYIT ALTINA ALDILAR


Paralel yapının dinleme ağına takılan isimlerden birisi eski ÖSYM Bilgi İşlem Daire Başkanı Mustafa Tütüncü iken, diğer isim de eski ÖSYM Genel Sekreteri olan Mehmet Altunay. Tütüncü ve Altunay, 2009 yılından başlanarak 1 yıl süre ile kayıt altına alındı. Paralel yapının o dönem hedefinde bulunan Tütüncü ve Altunay, suç örgütü kapsamında dinlendi. Altunay sahte isimle dinlenirken, Tütüncü kendi ismiyle dinlendi. Çünkü Tütüncü, kendisiyle aynı ismi taşıyan suç örgtü üyesi Mustafa Tütüncüymüş gibi gösterildi. Tütüncü, bu yolla telefonuna ait IMEI numarası üzerinden suç örgütü kapsamında kayıt altına alındı.


Öte yandan gözaltındaki şüphelilerin ifade işlemlerine başlanırken, soruşturmanın kilit isimlerinden Muharrem Durmaz'ın ifadesinin henüz alınmadığı öğrenildi. Durmaz gibi istihbaratın tepesinde görev yapan şüphelilerden Hami Güney ile Zeki Güven ise henüz yakalanamadı. Operasyonun yankıları hala devam ederken, soruşturmaya ilişkin de önemli bilgilere ulaşıldı.


Gözaltı sayısı 43'e çıktı


Usulsüz dinlemelere yönelik emniyetteki "paralel yapı" iddialarına ilişkin Ankara merkezli operasyonda gözaltına alınanların sayısı 43'e çıktı. 11 kişinin aranmasına devam ediliyor. 3'ü TİB, 51'i emniyet mensubu 54 kişi hakkında yakalama ve gözaltı kararı verilmişti.


Kaynak:  Yeni Şafak


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol