Öğretmen Diyarı

Kamuda Bir Kadroya Daha Sınavsız Memur Atanılabilecek

İş ve Meslek Danışmanlarının atanmaları ile çalışma usul ve esaslarını belirleyen Yönetmelik yeniden düzenlendi. Yönetmelikte, Türkiye İş Kurumunda görev yapanlardan İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olanların, İş ve Meslek Danışmanı kadrolarına sınavsız atanmasına ilişkin hükümler de yer alıyor.


Türkiye İş Kurumunun taşra teşkilatında görev yapan İş ve Meslek Danışmanlarının atama ile çalışma usullerini düzenleyen ve bugün yürürlüğe giren Yönetmelikte yer alan hususlardan bazıları şöyle:


**Yükseköğretim kurumlarından en az lisans düzeyinde mezun olanlardan İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi bulunanların Kurum bünyesinde boş bulunan İş ve Meslek Danışmanı kadro ve sözleşmeli pozisyonlarına atanmaları genel hükümler doğrultusunda yapılacak.


**Açıktan ilk defa veya yeniden, İş ve Meslek Danışmanı kadrolarına yapılacak atamalar, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümlerine göre olacak.


**Sözleşmeli pozisyonlara yapılacak atamalar Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar doğrultusunda yapılacak.


**Yardımcı hizmetler sınıfında görev yapanlar hariç olmak üzere, Türkiye İş Kurumunda kadrolu olarak çalışan ve İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olanlar arasından ihtiyaç duyulması halinde boş bulunan İş ve Meslek Danışmanı kadrolarına atama yapılabilecek. Başvuruları kabul edilenlerden; hizmet süresi fazla olanlara, daha üst öğrenimi bitirmiş olanlara, üst öğrenim mezuniyet notu yüksek olanlara öncelik verilmek suretiyle atama yapılacak.


**İş ve Meslek Danışmanı kadrosunda bulunmakta iken kendi talepleri ile aynı düzeydeki görevlere veya daha alt görevlere atananlar 2 yıl geçmedikçe İş ve Meslek Danışmanı kadrosuna yeniden atanamayacak.


**Türkiye İş Kurumunun taşra teşkilatında İş ve Meslek Danışmanı olarak çalışırken İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olma şartını kaybedenlerden; memur kadrolarında çalışanlar Kurumda veri hazırlama ve kontrol işletmeni kadrolarına atanacak ve sözleşmeli pozisyonda çalışanların ise sözleşmeleri feshedilecek.

 

sgkrehberi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol