Öğretmen Diyarı

İptal edilen KPSS 2010 sınavından dolayı memuriyet veya öğretmen atamalarının da iptal edileceği söylentisi ve soruları üzerine ;

1)Teori de memuriyet veya öğretmenliğin iptal edilmesi hukuk ilke ve esaslarına göre mümkün değil.Bunun önlemini ve uygulamasını devlet mekanizması hukuk işlerligine uygun şekilde yaparsa memuriyet ve öğretmenlikler iptal olmaz.

2) Suçun şahsiliği ilkesi suça karışmış kişileri baglar.Mahkeme karşısına gelen dava konusunda hukuki delil ve ispatlarda sınavın iptal edilmesi yönünde sonuca ulaşmışsa sınavı iptal etmesi gayet normaldir.Sonuçta hukuken soruların sızdırıldığı sınav icin iptal vermemesi asıl hukuken sıkıntıdır.Burada önemli olan ;iptal kararı verirken elde etmiş olduğu hukuki veriler ışığında bu suça karışmış kişilerin cezalandırılması ve bu sınava dayalı iptal edilmesidir.

3) Adalet mekanizması hukuken oluşmuş magduriyetin gözetilmesi şeklinde işler bu yüzden kararlar uygulanırken başka kişilerin özellikle suça karışmamış kişilerin mağduriyetine sebebiyet olacak şekilde işlemez isleyemez.Aksi takdirde hem evrensel hukuk hemde hukuk devleti ilkesi ile ters düşer.

kaldı ki bu davanın konusu atama şekline veya sınavdaki soruların yanlışlığına dönük bir dava şekli değildi.örneğin atamaların mülakata dayalı yapılmasının mahkemece iptal edilmesi.Örneğin şube müdürlüğü atamalarının sadece mülakata dayalı yapılması mahkemece iptal edilmişti.

O yuzde öğretmenlik ve memuriyetlerinin iptal edilmemesi gerekmektedir.Burası türkiye diyerek hukuka bağlı adımların atılacağı ümidiyle...

Saygılar

Sedat DEGER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim