Öğretmen Diyarı

İlk 500 üniversiteden birine girene Türkiye’de sınav yok!
İşte, yurtdışı eğitim almak isteyen ve YÖK denkliği var mı?” diye düşünenler için sınavsız yurtdışı eğitim ve denklik konusunda bilinmesi gerekenler...

Türkiye’de düzenlenen en büyük yurtdışı eğitim fuarlarının mimari Akare, sınavsız yurtdışı eğitim ve denklik konusunda bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

İşte, yurtdışı eğitim almak isteyen ve YÖK denkliği var mı?” diye düşünenler için sınavsız yurtdışı eğitim ve denklik konusunda bilinmesi gerekenler…

Türkiye’de her yıl yüzlerce öğrenci eğitim için yurtdışına gidiyor. Lise eğitiminden doktoraya, dil okullarından uluslararası sertifika ve diploma programlarına kadar birçok alanda tercih edilen yurtdışı eğitim, her geçen gün daha çok rağbet görüyor. Talep bu denli fazla olunca, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) özellikle lisans programlarında denklik konusunda yaptığı düzenlemeler, “YÖK denkliği var mı?” diye düşünen öğrenciler ve aileleri için büyük önem taşıyor.

Yurtdışında alınan eğitimin Türkiye’de tanınıp tanınmadığının önemli bir göstergesi olan denklik, özellikle yurtdışında lisans programını tamamladıktan sonra mesleğinizi Türkiye’de yapıp yapamayacağınızı ya da hangi şartları sağlarsanız yapabileceğinizi belirleyen kriterdir, bu yüzden yükseköğretim için yurtdışına gitmek isteyen öğrenciler için oldukça önem taşıyor.

DÜNYANIN İLK 500 ÜNİVERSİTESİNDE YGS VE LGS ŞARTI YOK!

Lisans eğitimi için yurtdışına gitmeden önce mutlaka incelenmesi gereken YÖK denklik kurallarında geçtiğimiz yıl bir değişiklik yapıldı, böylece sınavsız üniversitenin de yolu açılmış oldu. YÖK, ortaöğretimini Türkiye’de tamamlayan ve eğitime başladığı yıl, CWTS Leiden Ranking, Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve University Ranking by Academic Performance (URAP) tarafından dünya üniversite sıralamalarında ilk 500’e giren üniversitelere kayıt olacak adaylarda YGS ve LGS puan şartı aranmayacağını açıkladı. Dolayısıyla, yurtdışına lisans eğitimine gitmeyi düşünenler ve dünya üniversite sıralamasında ilk 500 üniversiteden birine girebilenlerin, Türkiye’deki sınav sistemiyle herhangi bir bağlantıları kalmadı.

DİĞER ÜNİVERSİTELER İÇİN SIRALAMA ŞART

Peki ya ilk 500 üniversiteden birine gidilmeyecekse? Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları Genel Koordinatörü Aslıhan Özenç, bu durumda ne yapılması gerektiğini şu sözlerle açıklıyor:

“Öncelikle, eğitime başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS’ye girmiş olmanız gerekiyor. Tıp okumak istiyorsanız, sınavda tıp doktorluğu alanındaki sıralamada ilk 40 bine; hukuk okumak istiyorsanız, hukuk alanındaki sıralamada ilk 150 bine girmiş olmanız gerekiyor. ÖSYS Kılavuzu’nda yer alan tıp ve hukuk dışındaki diğer alanlarda da, yurtdışında okuyabilmek için en az, Türkiye’deki yükseköğretim kurumları bünyesindeki programlara yerleşen en son öğrencinin almış olduğu puanı almalısınız. Şayet, ÖSYS Kılavuzu’nda yer almayan bir alanda eğitim alacaksanız da, ön lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 140, lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 180 puana sahip olmalısınız.”

Yurtdışı eğitim, üniversiteler, lisans programları, denklik koşulları ve bu alanda daha birçok bilgiye ulaşma imkânı tanıyan Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları, bu organizasyonlarda öğrencilerle yerli-yabancı yetkilileri bir araya getiriyor ve öğrencilerin yurtdışı eğitim planlarında emin adımlarla ilerlemesine yardımcı oluyor.

İşte 2016 yılı Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları Takvimi:

02 Mart – Rixos Otel, Almaty / Kazakistan

04 Mart – Radisson Otel, Astana / Kazakistan

19 Mart – Sheraton Otel, Casablanca / Fas

31 Mart – Dedeman Otel Bostancı, İstanbul / Türkiye

02-03 Nisan – Hilton Otel Harbiye, İstanbul / Türkiye

05 Nisan – Sheraton Otel, Ankara / Türkiye

07 Nisan – Hilton Otel, İzmir / Türkiye

09-10 Nisan – Bakü / Azerbaycan

 

Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol