Öğretmen Diyarı

Felsefede mantık zorladı

Felsefede mantık soruları adayları zorladı. Tarih soruları YGS tarzından yoruma dayalıydı. Coğrafyada ise hem yorum hem de bilgiyi ölçmeye yönelik sorular soruldu. Müfredat dışı, tartışmalı ya da cevabı olmayan soruya ise rastlanmadı. İlk kez açık uçlu soru tekniği kullanıldı ve açık uçlu sorular beklendiği şekilde geldi. Doğa Koleji ve Açı Eğitim Kurumları uzmanlarının LYS-4 yorumları şöyle:

DOĞA KOLEJİ UZMANLARININ YORUMLARI

TARİH: Tarih branşından gelen sorularda bazı zor soruların tamamı 9, 10, 11 ve 12’nci sınıf müfredat konularından geldi. Bu yıl LYS’de cevabı doğrudan terim olan bilgi sorularının yanında, paragraf soruları da vardı. Bunun yanında, sorularda görsellik de kullanılan yöntemlerden biriydi. Kronoloji, eşleştirme ve öncüllü sorular yine bu yıl da soruldu. Bu yıl ilk defa kullanılan açık uçlu soru, 12’nci sınıf müfredatından geldi. 20’nci yüzyılın en önemli buluşlarından biri olan ENIAC’ın hangi alanda yapılan bir çalışma olduğu soruldu. Özellikle çeldiricilerin çok iyi seçilmiş olduğu, soruların yarıya yakınının zorluk düzeyinin orta düzeyde olduğu, terim ve bilgi sorularının ise o konu ile ilgili temel bilgilerden seçildiği söylenebilir.


COĞRAFYA: LYS-4’ te yer alan coğrafya soruları, tüm lise müfredatından LYS formatını kapsayacak şekilde hazırlanmış, müfredat dışı soru bulunmuyor. Hem yorum hem de bilgiyi ölçmeye yönelik sorular geldi. YGS’de harita yorumlamak üzere gelen sorular bu sınavda da karşımıza çıktı. İlk kez bu yıl uygulanan açık uçlu soru formatında yer alan Kiel Kanalı sorusu hem müfredata uygun hem de öğrencilerimizin harita bilgilerini değerlendirecek ölçüde hazırlanmış. Bununla birlikte LYS-4 formatına uygun olarak dünya coğrafyasına ağırlık verildi. Özellikle YGS’de her yıl beklenen Dünya’nın şekli ve hareketleri konusu bu sınavda karşımıza çıktı. Öğrenciler soruları rahat çözdüklerini, çeldirici yönü kuvvetli soruların olmadığını belirtti. Genel itibari ile verilen temel bilgiler kullanılarak yapılabilecek rahat bir sınav oldu.

FELSEFE GRUBU İLE DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ: Felsefe grubu soruları, konu dağılımı açısından önceki yıllarla uyumlu olduğu görüldü. Bu yılda psikolojiden sekiz, sosyolojiden sekiz ve mantıktan sekiz soru geldi. İlk kez bu yıl uygulanan açık uçlu soru psikoloji branşından gelmiş ve müfredat dışı soruya rastlanmadı. Psikoloji ve mantık sorularının bilgi ağırlıklı olduğu, sosyolojinin ise yoruma dayalı olduğu görüldü. Felsefe grubunda mantık sorularının ayırt edici bir rol üstlendiği gözlemlendi. Din kültürü ve ahlak bilgisi soruları geçen yıla göre biraz daha kolaydı. Sorular önceki LYS sınavlarına göre bilginin daha ön planda olduğu sorular olarak karşımıza çıktı. Sürprizin yaşanmadığı sınavda soruların genel olarak zorluk derecesi orta düzeydeydi. Allah’ın sıfatları ile ilgili soru ise çıkmasına kesin gözüyle bakılan sorular arasındaydı. Çeldirici unsurların olmadığı, analiz ve yorum sorularının ise orta düzeyde olduğu görülüyor.

AÇI EĞİTİM KURUMLARI UZMANLARININ YORUMLARI

TARİH: Genel olarak kolaydı. LYS’de bu yıla kadar bilgi ağırlıklı sorular yer alırdı. Ancak bu sene daha çok YGS tarzı yoruma dayalı sorular vardı. Müfredat dışı bir konu bulunmuyor. Sorular zorluk düzeyi düşük olmakla birlikte konu dağılımı bakımından önceki yıllardan farklı değildi. Tarih testindeki açık uçlu sorunun çok kolay olması bazı öğrencileri şüpheye düşürdü.

COĞRAFYA: Coğrafya soruları tamamen müfredattan soruldu. Sorular önceki yıllara göre daha kolaydı. Her yıl olduğu gibi harita üzerinden sorulan sorular vardı. Birkaç soru dışında öğrencilerin zorlanmadığı bir test oldu.

FELSEFE GRUBU İLE DİN KÜLTÜRÜ ve AHLAK BİLGİSİ: Bu test de genel anlamda kolaydı ancak bazı psikoloji ve mantık soruları öğrencileri biraz zorladı. Din Kültürü testinde ise her yıl olduğu gibi genel kültür düzeyinde bilinebilecek yorum soruları yer aldı. Testlerin hiçbirinde yanlış olduğu düşünülebilecek bir soru bulunmuyor.

Kaynak: Hürriyet
Anahtar Kelimeler:
felsefede mantık zorladı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim