Öğretmen Diyarı

Ezber ve Test Başarı Getirmez

 "Düşüncede Özgür, Eğitimde Çağdaş, Bilimde Evrensel' anlayışıyla eğitim dünyasına giren Maltepe Üniversitesi, 9 fakülte, 3 enstitü, 2 yüksekokul ve 1 meslek yüksekokulu ile yükseköğretimine katkı veriyor. 1 milyon metrekare kampüs alanı bulunan Maltepe Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanı Hüseyin Şimşek, eğitimle ilgili görüşlerini anlattı. Eğitimin ulusal mesele olarak ele alınması gerektiği belirten Şimşek, üniversitelerin patent üretmesi gerektiğini söyledi. Eğitimde başarının ‘test ve ezbere’ dayalı olduğuna dikkat çeken Şimşek, “Bu bizi başarıya götürmez. Proje esaslı eğitime geçmek gerekir” dedi. Okulların üretim alanı olması gerektiğini kaydeden Şimşek, “Öğrencilerime iş hayatında tecrübe kazanmaları için 10 bin lira vererek çalışmalarını sağlıyorum. İnşaat alanları atölye olarak kullanılmalıdır. Üniversite diploması duvara asılmak için değil” diye konuştu. 

YETERLİLİK SINAVI 

Tıp Fakültesi’nde bir öğrenciye bir öğretim üyesi ile eğitim verdiklerini söyleyen Şimşek, yabancı dil bilmeden başarıya ulaşmanın imkansız olduğunu kaydetti. “Bilgi çağında üniversitelerden öğrenciler yeterlilik sınavı olamadan mezun olmamalı” diyen Şimşek, maddi durumu iyi olanların çocuklarını devlet okullarında okutmaması gerektiğini de belirtti.

'UYGULAMA ÇOK ÖNEMLİ'

Üniversitenin rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar da, uygulamanın önemine dikkat çekerek “Uygulamanın içinde olmak size çok avantaj sağlıyor. Öncelikle öğretim üyesinin sınıf içindeki performansına çok katkısı var” dedi. Öğretim elemanlarının uygulamanın içinden gelmesini tercih ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Karasar, her fakültenin bir uygulama alanı olduğunu kaydetti. Üniversitenin Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde laboratuar, Hukuk Fakültesi’nde sanal mahkeme salonu, İletişim Fakültesi’nde Türkiye’nin en büyük kapalı çekim platoları ve stüdyoları bulunuyor.

 

Kaynak: POSTA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim