Öğretmen Diyarı

Ehliyette Yeni Dönem 1 Ocak 2015\'te Başlıyor

2014 yılında Eylül, Ekim ve Aralık aylarında yapılacak olan ehliyet sınavından sonra Türkiye'de stajyer ehliyet yasası yürürlüğe girecek.

 

Özel bir Sürücü Kursu Yetkililerinden Tayyip Kayaalp, 2014 yılında Eylül, Ekim ve Aralık aylarında yapılacak olan ehliyet sınavından sonra Türkiye'de stajyer ehliyet yasasının yürürlüğe gireceğini ifade etti. 

 

Stajyer ehliyetin sürücü adaylarını zorlayacağını dile getiren Kayaalp, “Edindiğimiz bilgilere göre ilk defa sürücü belgesi alanlar ehliyetlerini aldıkları tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olacak. 1 Ocak 2015 tarihinde uygulamaya başlanması planlanan aday sürücülük uygulamasında, adayların üç kez kırmızı ışık ihlali yapması, alkollü araç kullanılması, hız limitinin üç kez ihlal etmesi durumunda stajyer ehliyeti iptal edilmiş olacak. Ehliyeti iptal edilenler yeniden sürücü kurslarında eğitim alacak ve yapılan sınavları geçmesi gerekecek. Ayrıca bu kişilerin yeniden kurslara başvurabilmeleri için psiko-teknik ve psikiyatri uzmanı raporu almaları zorunlu olacak.” dedi.

 

“Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanıyor”

 

Sistemin Almanya ve Danimarka gibi birçok Avrupa Birliği (AB) ülkesinde uygulandığını söyleyen Kayaalp, “AB ülkelerinde stajyer sürücülerin uymaları gereken katı kurallar bulunuyor. İki yıl boyunca 5 kez kırmızı ışıkta geçen, 5 kez hız limitini aşan, alkol ve uyuşturucu aldığı halde araç kullanan, asli kusurlu olarak ölümlü ve yaralamalı kazalara karışan, 100 ceza puanını dolduran stajyer sürücülerin belgeleri geri alınarak iptal ediliyor. Eğitimlerini başarı ile tamamlayanlar yapılan sınavlarda tekrar başarılı olmalı.” ifadelerini kullandı.

 

dinihaber.org

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol