Öğretmen Diyarı

DİN KÜLTÜRÜ SORULARI NEDEN ZORDU?

SBS yerine getirilen yeni sistemin ilk ortak sınavlarında birçok problem yaşandığı, din kültürü ve ahlak bilgisi sorularının aşırı zor olduğu, bazı soruların iptal edildiği, birçok tartışmalı soru olduğu, cevap seçeneklerinin iyi kurgulanmadığı dolaysıyla sınav sorularının iyi hazırlanmadığı konunun uzmanlarınca basına yapılan açıklamalardan anlaşılmaktadır.


Özellikle din kültürü ve ahlak bilgisi sorularının aşırı zor hazırlanmasının nedeni bir türlü anlaşılamamıştır. Azınlık okulları dışında tüm öğrencilerin cevaplamak zorunda olduğu din kültürü ve ahlak bilgisi sorularının zorluğunun altında Hükümetin toplum mühendisliği çalışmalarının bir parçası olup, sadece dindar ailelerin yetiştirdiği çocukların başarılı olmasının mı hedeflendiği, böylelikle dindar nesil yetiştirme gayretinden mi kaynakladığı doğrultusunda ailelerde şüpheler oluşmuştur.


Son zamanlarda ülkemizde yaşanan ayrıştırma ve ötekileştirme amaçlı anketler, emniyet uygulamaları ve bazı beyanların da bu şüpheleri doğrular nitelikte olduğu düşünülürse;


1. Din kültürü ve ahlak bilgisi sorularının bu kadar zor ve ancak uzman kişilerin cevaplayacağı şekilde hazırlanmasının amacı nedir? Azınlıklara ait okullardaki öğrencilerin muaf olduğu, dinin vecibelerini yerine getiren ailelerde yaşayan çocuklar ile diğerlerini ayrıştıracak nitelikte ağır olan bu sorular, diğerlerinin başarı oranlarının düşürülmesi ve iyi okullara yerleşmelerinin engellenmesi amacını mı taşımaktadır? Hükümetin dindar nesil yetiştirme gayretinin bir aracı olarak şimdi de küçücük çocuklarımızın istikballeriyle mi oynanıyor?


2. Bir okula bir sonraki günkü sınavın soru kitapçığının yollanması, bir başka okulda sandıktan eksik kitapçık çıkması ve buna benzer sınav güvenliğini zedeleyen ve kamu vicdanını rahatsız eden bu sınavı iptal etmeyi düşünüyor musunuz? Uzmanlarca iyi hazırlanmadığı iddia edilen ve uygulama esnasında birçok sıkıntı ve ihmal yaşanan sınav hakkında bir inceleme başlatılmış mıdır?


personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim