Öğretmen Diyarı

DGS sonuçları neden açıklanmadı?

ÖSYM tarafından yürütülen, meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim programlarına dikey geçiş yapmaları ile ilgili sınav ve yerleştirme işlemleri tercih süreci bitti.

DGS yerleştirme sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak edilen konu oldu. ÖSYM, DGS yerleştirmelerine göre üniversite kayıtlarının 2-6 Eylül arasında yapılacağını duyurdu. DGS yerleştirme sonuçlarına göre yerleşen adayların kayıtlarından sonra DGS ek yerleştirme dönemi başlayacak.

Bu yılki adaylar sınavın zorluk derecesinin yüksek olduğunu düşünüyordu.

Kat sayıların yükselmesi ile sınavı kötü geçip düşük puan bekleyen adayların puanları beklediğinden daha yüksek geldi. Bunun sonucunda bu yıl puanların yükseleceği kesinleşti.

Ancak bu bekleyiş öğrencilerin tepkisini aldı. Sınava giren öğrenciler sonuçların açıklanmamasına tepkilerini sosyal medyadan duyurdu.

DGS ile üniversiteye devam etme hakkı kazanan adaylar eğer bir yıl ara vermeden okula devam edecek pozisyonda iseler kredi ve yurt başvurusunda bulunabiliyorlar.

2 yıllık okulu bittikten 1 yıl sonra herhangi bir üniversiteye yerleşen adaylar ise burs ve yurt başvurusunda bulunamayacaklar.


Memurlar.Net
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim