Öğretmen Diyarı

DEHB ve ÖÖG’li YGS adayları sadece ÖSYS Kılavuzu’nu dikkate alın!

Sözcü-Ayla ÖZDEMİR / ayla@sozcu.com.tr

ÖSYM, 2016 ÖSYS Kılavuzu’nda DEHB ve ÖÖG’li adaylar için önemli değişikliklere yer verdi. Bu değişikliği ilk kez  ”2016 ÖSYS Kılavuzu, DEHB ve ÖÖG’li adayları sevindirdi!” başlıklı haber ile Sözcü duyurdu. Haberde yer alan bilgiler doğrultusunda başvurularını gerçekleştirmeye çalışan adaylar, başvuru aşamasında bile engellerle karşılaşıyor.


DEHB ve ÖÖG’li YGS adayları sadece ÖSYS Kılavuzu’nu dikkate alın!
ÖSYM, DEHB ve ÖÖG’li (dikkat eksikliği, hiperaktivite, disleksi vb.) öğrencilerin sınavlarını kolaylaştıracak değişiklikleri yaptı ve bu değişiklikleri 2016 ÖSYS Kılavuzu’yla duyurdu.

Bu değişikliklerin yapılmasında etkili olan bir talep Dikkat Eksikliği Hiperaktivite ve Özel Öğrenme Güçlüğü Derneği Başkanı H. Nezih Çıngır’dan gelmişti.

Çıngır, 2015 ÖSYS Kılavuzu’nda yer almayan okutman ve ek süre (30 dakika) hakkı için harekete geçmiş ve bu konular ile ilgili 3 farklı Yüksek Öğretim Kurumunun da görüşlerini alarak ÖSYM’ye taleplerini içeren bir dilekçeyle başvurmuştu.

2016 ÖSYS Kılavuzu’nda DEHB ve ÖÖG’li adaylar için getirilen bu değişikliklere yönelik bir yardım kılavuzu hazırlayan Çıngır, adım adım yapılması gerekenleri de bu kılavuz aracılığıyla duyurmuş, adayların başvuru sürecine yönelik tüm sorularını 0533 590 17 90 no’lu telefondan kendisine ulaşabileceğini de eklemişti.

Çıngır, bu kez kendisine en sık yöneltilen soruları da yanıtladı ve başvurularda sadece 2016 ÖSYS Kılavuzu’nun dikkate alınması konusunda adayları uyardı. 

İŞTE O SORULAR VE ÇINGIR’IN YANITLARI:

• Engelli (Özürlü) Sağlık Kurulu Raporu aldığımızda bu hayatımızın geri kalan kısmında olumsuz olarak önümüze çıkar mı? (İşe girerken, ehliyet alırken, vb.)

- Olumsuz bir şekilde önünüze çıkmaz. Hayatınızın geri kalan kısmında olumlu yönde kullanacağınız fırsatlara neden olur. ÖSYM’nin yapacağı tüm sınavlarda (ALES, KPSS vb.) isterseniz bu haklardan yararlanabilirsiniz. İstediğinizde bu raporu sildirebilirsiniz. Bu rapor sayesinde askerliğinizi komando olarak yapmama hakkına sahipsiniz. Ayrıca unutulmaması gereken bir başka konu DEHB nedeni ile ilaç kullanıyorsanız TC Kimlik No’nuz ile ilaç aldığınız için DEHB’li bir birey olduğunuz zaten kayıt altındadır. Rapor almanız bu işlemi sadece kağıda dökmekten ibaret olacaktır.

• ÖSYM’nin 444 67 96 No’lu Çağrı Merkezinden “Engelli (Özürlü) Sağlık Kurulu Raporuna gerek yok ‘Durum Bildirir Rapor’ yeterli” dendi. Rapor almasam olur mu?

- Kılavuzun 10.5. maddesinde Engelli (Özürlü) Sağlık Kurulu Raporu bu haklardan yararlanabilmenizin ilk şartıdır. Mutlaka almalısınız. Ayrıca; Yetkili ya da yetkisiz kim ne bilgi veriyorsa Kılavuzdaki madde numarasını isteyerek söylenilenin doğruluğunu kontrol etmelisiniz.

• DEHB ve ÖÖG’nin engel oranları nedir?

- DEHB’nin %16, ÖÖG’nin %20 DEHB ve ÖÖG’nin %36 dır.

• Bende sadece DEHB var ve %20’nin altına Özürlü Sağlık Kurulu Raporu verilmez deniliyor.

- DEHB bir özür gurubudur. %20’lik Rapor ÖÖG’li bireye Özel Eğitim alabilmesi için verilir. Almanız gereken rapor ÖSYM’nin yapacağı ÖSYS için gereklidir. 2016 ÖSYS kılavuzunun 10.5. maddesinde bu raporun gerektiği açıkça yazılıdır. Bu maddenin fotokopisini çekerek söyleyenlere göstermelisiniz.

• Bende DEHB ve ÖÖG var. Raporumda sadece ÖÖG yazıyor. Ve oranı %20 gözüküyor. Ne yapmalıyım?

- Raporunuz özel eğitim alabilmeniz için verildiği için sadece ÖÖG yazılmıştır. Tüm haklardan yararlanacağınız için başka bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Yazacağınız dilekçeye DEHB’niz olduğunu da belirterek ilaç raporunuzu ekleyin.

• İstediğim tüm hakların (Ek süre, okutman, Kodlayıcı, tek başına sınava girme) raporda yazılması gerekli midir?

- Hayır. Rapora sadece tanı ve oran yazılması yeterli. İstediklerinizi giriş yaptıktan/yaptırdıktan sonra ÖSYM’ye vereceğiniz dilekçenize yazmalısınız.

• Bende Diskalkuli (Matematik öğrenme güçlüğü) var. Sınavda 4 işlem yapan hesap makinası kullanabilmek için ne yapmalıyım?

- Rapora tanı olarak Discalkuli, oran olarak %20 yazıldıktan sonra açıklama olarak “Diskalkuli sorunu nedeniyle çarpım tablosunu öğrenememektedir. 4 işlem yapan bir hesap makinesi ile sınavlara girmesi gereklidir.” ibaresi yazılmalı.

• Sağlık Durumu/ Engel Bilgi Formunda hangi kutucuğu işaretlemeliyim?

- Sürekli engel gurubu bölümünde en alttaki şık olan “Sınıflandırılamayan” ile Özel durumlar bölümünde 2. Satırdaki “Özgül/Özel Öğrenme Güçlüğü” kutucuğunu işaretlemelisiniz.

• Bende ÖÖG yok. Sadece DEHB var. Sağlık Durumu/ Engel Bilgi Formunda hangi kutucuğu işaretlemeliyim?

- Sürekli engel gurubu bölümünde en alttaki şık olan “Sınıflandırılamayan” ile Özel durumlar bölümünde 2. Satırdaki “Özgül/Özel Öğrenme Güçlüğü” kutucuğunu işaretlemelisiniz. DEHB ve ÖÖG farklı sorunlar olmasına karşın kılavuzda DEHB ÖÖG’nin bir alt gurubu gibi gösterildiği için bu kutuyu işaretlemelisiniz.

• Özür gurubu olarak Sınıflandırılamayan ve Özgül/Özel Öğrenme Güçlüğü kutucuklarını işaretledim. Soru kitapçığı okuma durumundaki okuyucu istiyor bölümünü işaretlediğimde “ Adayın sadece “Görme”, “Zihinsel (MR)” veya “Bedensel (ortopedik) (Aynı zamanda CP hastası olan)” engel bilgisinin olması durumunda “Okuyucu istiyor” olarak seçilebilir.” uyarısı çıkıyor. Okuyucu isteme hakkım yok mu? Varsa ne yapmalıyım?

- Okuyucu isteme hakkınız var. Hatalı programın düzeltilmesini istedik. Bu durumda o uyarının çıktısını alın. ÖSYM ye vereceğiniz dilekçenizde bu hususu belirterek çıktıyı ekleyin. Başvuru yaptı iseniz dilekçenize sorundan bahsederek okuyucu istediğinizi yazın.

• Bu sorunum var ama raporum yok. Raporumu başvuru yapmanın son tarihi olan 20 Ocak 2016 tarihine yetiştiremezsem bu haklardan nasıl yararlanabilirim?

- Başvurunuzu DEHB ve/veya ÖÖG li olarak yapın. Dilekçenizde durumunuzu açıklayın. Raporunuz çıktığında bir dilekçe eşliğinde ÖSYM ye ileteceğinizi belirtin. Raporunuzu en geç 09 Mart 2016 saat 17.00’a kadar ÖSYM ye iletmek zorundasınız.

• Sağlık Durumu/ Engel Bilgi Formunun sonunda 2 kutucuk var. Hangisini işaretlemeliyim?

1. kutucuğu işaretlemelisiniz. Discalkuliniz var ve sınava hesap makinesi ile girecekseniz 2. kutucuğu işaretlemelisiniz.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim