Öğretmen Diyarı

Büyük maraton yarın başlıyor

DORUK ÇAKAR

 

Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) kaldırılmasının ardından bu eğitim öğretim yılında uygulanmaya başlanan TEOG'un yarın ve salı günü gerçekleşecek olan ikinci etap puanları da hesaba katılarak, liselere yerleştirme puanı belirlenecek. MEB'den alınan bilgiye göre, ortak sınavlar, yurt içi ve yurt dışı toplam 986 sınav merkezinde, 15 bin 814 okulda, 91 bin 8 salonda gerçekleştirilecek. Ortak sınavların yarın yapılacak birinci oturumunda sırasıyla Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi ders yazılıları, Salı günü ikinci oturumunda ise fen ve teknoloji, TC İnkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil yazılıları olmak üzere her birinde 20 soru sorulacak.

 

İLK 20 DAKİKA ÇIKIŞ YOK

 

Ortak sınavların yapılacağı her bir ders yazılısı için Türkiye saatiyle 09.00, 10.10 ve 11.20'de başlayacak ve aynı anda gerçekleştirilecek. Sınav süresi her bir ders yazılısı için 40'ar dakika, yazılılar arası dinlenme 30'ar dakika olacak. Salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler saat 08.30'da salonlara alınacak. Her dersin sınavı başladıktan sonra ilk 15 dakika içinde gelen öğrenciler sınava alınacak ve ek süre verilmeyecek. Her dersin sınavında ilk 20 dakika süresince öğrenciler sınav salonunu terk etmeyecekler. Özel hizmet alması gereken engelli öğrenciler hariç sınav tamamlanana kadar sınıfta en az iki öğrencinin kalmasına dikkat edilecek. Ayrıca okullarda emniyet görevlileri tarafından üst araması yapılmayacak.

 

SINAV ÖNCESİ REÇETE

 

TEOG'da ter dökecek öğrencilere mide rahatsızlıklarını engellemek, sınav stresini azaltıp konsantrasyonu artırmak için beslenme tüyoları.

 

* Haşlanmış sebzeler hazmı kolaylaştırır.

 

* Tarçınlı süt şeker dengesini dengeliyor ve konsantrasyonu artırıyor.

 

* Oldukça zengin omega-3 kaynağı olan balık hafızayı güçlendiriyor.

 

* Ceviz, balık, fındık , badem , süt, ıspanak ,havuç sınav stresini azaltıyor.

 

* Uzak durulması gereken gıdaların başında ise tuz ve şeker geliyor.

 

* Fast-food'dan uzak durulmalı.

 

* Gaz problemine ve mide rahatsızlıklarına neden olabilen kuru fasulye, lahana, pilav, yağda kızartılan, çok yağlı, ağır soslu yemekler tercih edilmemeli.

 

AİLELER! EN BÜYÜK GÖREV SİZİN

 

Sınava yoğun bir çalışma ve stresle hazırlanan çocuklar ergenliğin de getirdiği zorluklarla mücadele etmek zorunda kalıyor. Uzmanlar, ailelerin kendi gerginliklerini çocuklara yansıtmaması gerektiğini belirtti. Aile içi çekişmelerin olmaması gereken bu dönemde çocukları rahatlatmak için eğlenceli aktivitelerde bulunmak, sınav arefesinde misafir kabul etmemek tavsiyeler arasında.

 

\"Akşam\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim