Öğretmen Diyarı

BİLSEM sınavları başladı
İstanbul'da 37 ilçe merkezinde yapılan sınavlar 2 Nisan'da tamamlanacak. Sınavlar, hafta sonları 9.30, 11.30, 13.30 ve 15.30 olmak üzere 4 farklı oturumda ve her sınıfta 10 öğrenci olacak şekilde gerçekleştirilecek.

İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, sınavların yapılacağı okullardan biri olan Kadıköy'deki Cemal Diker İlkokulu'ndaki ilk oturuma katıldı.

Yelkenci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın her yerinde özel yetenekli çocuklara yönelik olarak farklı eğitim programlarının uygulandığını söyledi.

Zorunlu eğitim dışında çeşitli programlarla öğrencilerin özel yeteneklerinin geliştirildiğini kaydeden Yelkenci, "Biz de bu mantığın doğru olduğunu düşünüyoruz. Bunun için Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün geliştirdiği bir sistem olarak BİLSEM merkezleri önümüzde duruyor. BİLSEM merkezlerinde özel yetenekli, özellikle zeka, yaratıcılık ve liderlik alanlarında yüksek kapasitesi olan ve bunun yanında özel akademik alanlarda yaşıtlarına göre yüksek seviyede performans gösteren öğrencileri tespit ederek, bu öğrencilerimize eğitim hayatları boyunca ekstra eğitim programlarıyla yardımcı olmak, onların kendilerini bulmalarını sağlamak, aynı zamanda gelecekte ülkemize katkı sağlayacak nesiller yetiştirmek hedefleniyor." diye konuştu.

İstanbul'da 6 BİLSEM merkezi olduğunu belirten Yelkenci, şu bilgileri verdi:

"Bunlar Avrupa yakasında Bahçelievler, Başakşehir ve Beşiktaş, Anadolu yakasında da Ataşehir, Kadıköy ve Kartal ilçelerimizde. BİLSEM merkezlerinde bugüne kadar yapılan alımlarla 3 bin 418 öğrenci öğrenim görmekte. Bu yıl 1, 2 ve 3. sınıflardan olmak üzere velilerin talepleriyle beraber öğretmenlerin onayı ile başvuru yapan ve sisteme girişleri yapılan 72 bin 342 öğrenci var. Bugün başlayan süreçle beraber, başvuru sahibi öğrencilerimizin yapacağımız sınavlarla hakikaten özel yetenekli olup olmadıkları ve bu alanda bir eğitime dahil olup olmamalarının gerekliliği noktasında sınava tabi tutacağız."

Sınav sonuçları 14 Nisan'da açıklanacak. Ardından başarılı olan öğrencilerin 8 Mayıs-30 Haziran tarihleri arasında bireysel değerlendirmesi yapılacak. 15 Temmuz'da açıklanacak bireysel değerlendirme sonucuna göre BİLSEM merkezlerine kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları da 4-8 Eylül'de gerçekleştirilecek.
Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol