Öğretmen Diyarı

Adaylar KPSS-2015/1 Merkezi Atamasında Sürpriz Bekliyor

Birçok şeyden ödün verilerek hazırlanılan ve iş sahibi olma hedefiyle çıkılan bu yolculukta yüzbinlerce aday tek bir şey için çaba gösteriyor. Kamuda memur kadrosunda çalışarak hayatlarının en önemli noktalarından biri olan iş bulma sorunundan kurtulmak için gecesini gündüzüne katan memur adayları devletten tek bir şey istiyor. Merkezi atamalarda kamuya alınacak personel sayısının düşürülmemesi ve pekçok personel alımının merkezi atamalar ile yapılması. Neden Merkezi Atama?

Hiç şüphesiz bu soruya verilecek tek cevap adaletli, kimsenin hakkının yenmediği bir sistem olduğu gerçeğidir. Yüksek puan alanın atandığı sadece tek koşul olarak puan sıralamasının yapıldığı Merkezi Atamalar kamuda adam kayırma, torpil gibi tüm istisnaların önüne geçmekte ve tam anlamıyla olması gereken sistemi yaratmaktadır. Aday sayısı sürekli artıyor, alımlar ise düşüyor KPSS'ye her yıl başvuran ve sınava giren sayısı hızla artarken kamuya merkezi atamalarla alınan personel sayısıda tam tersine azalmaktadır.

Açıktan atamayla bazı kadrolara alımların yapılması KPSS şartının olmadığı istisnai alımlar vicdanları yaralamakta ve gençlerin ileriye dönük umutlarını yıkmaktadır. 2015 yılının ilk memur atamasında adaylar son yılların aksine açıklanacak sayıyla alım yapılacak personel sayısının dişe dokunur olmasını bekliyor. Yıllar geçtikçe personel alımlarında yaşanan azalma Devlet Personel Başkanlığı tarafından açıklanan rakamlara yansımıştır.

İlgili haberimize ulaşmak için tıklayınız Kontenjanlar hayal kırıklığı yaşatmamalıdır Haziran ayında yapılacak merkezi atamada beklentiler kadro sayısının yüksek tutulmasıdır. Özellikle atamalarda büyük önem taşıyan 2001, 3001 ve 4001 kadrolarına yüksek kontenjanlar ayrılması bölümlerinden yeterince alım olmayan adaylar için çok önemlidir. 

 

Kaynak: “www.kpsscafe.com.tr”


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim