Öğretmen Diyarı

Aday ve velilerin ortak hedefi: İyi bir bölüm ve üniversite
 Gülseven ÖZKAN
Üniversiteye girişin ikinci basamağı olan Lisans Yerleştirme Sınavları’nın sonuncusu LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) de sona erdi. İstanbul Üniversitesi’nde de sınav heyecanı yaşandı. Sabahın erken saatlerinde sınava gelen adayları aileleri de yalnız bırakmadı. Adaylar arasında üniversiye okumasına rağmen farklı bir bölümde eğitim almak isteyen de vardı, bu heyacanı ilk kez yaşayan da vardı. Öğrenci ve velilerin ortak hedefi ise, gençlerin iyi bir üniversiteye girerek, iyi bir meslek edinmesi.

1 milyon 73 bin 18 adayın başvurduğu, üniversiteye girmek için ikinci adım olan Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) son oturumu da tamamlandı. Dört yıllık fakültelere yerleşmek için LYS’nin son oturumu olan LYS-3’e (Edebiyat-Coğrafya) katılmak için sabahın erken saatlerinde, İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampusu’na giden adayların heyecanlı oldukları gözlendi. Üniversitenin tarihi kapısından içeri girmek için kimlik kontrollerinden geçen adaylar, görevlilere sınava giriş belgelerini gösterdikten sonra solanlara yönelirken aileleri de onlar kadar heyecanlıydı. Çocuklarını sınava getiren velilerden bazıları dua etti bazıları sıcaktan bir ağacın altından oturup bekledi.

EMANETLER 3 LİRA

Sınava tek başına giden ve yanındaki çanta, gözlük, telefon gibi eşyaları bir yere bırakmak isteyenlerin imdanına emanetçi yetişti. Üniversitenin tarihi kapısı önünde 3 liraya emanetçiye eşyalarını teslim eden adaylar sınava girdi. 37 yaşında olduğunu anlatan bir aday ise “hobi” olarak sınava girdiğini belirterek, sınavın başlamasına dakikalar kala salona koşarak gitti.

VELİLER DE HEYECANLIYDI

Maratonun son gününde adaylar ve aileler duygularını şöyle anlattı:

Yusuf Böke (Aday ): İlk kez sınava katılıyorum ve biraz heyecanlıyım. Diğer sınavlarım iyi geçti. Şu an için aklımda henüz bir bölüm yok hedefim önce iyi bir puan elde etmek. İyi bir üniversite kazanmak.


Aday ve velilerin ortak hedefi: İyi bir bölüm ve üniversiteBurak Aytekin (Aday): Sakarya Üniversitesi’nde iki yıllık bilgisayar programcılığı eğitimi alıyorum. Bu sene ikinci kez sınava katılıyorum ve iyi bir üniversitede dört yıllık bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum. Daha önce sınavlara katılmama rağmen heyecanlıyım. Matematik dışında sınavlarım iyi geçiyor.


Aday ve velilerin ortak hedefi: İyi bir bölüm ve üniversiteNurhan Kahya (Veli) : Kızım sınavda ve ben ondan daha heyecanlıyım. Üçüncü kez üniversiteye hazırlanmasına rağmen istediği yeri kazanamadı, vakıf üniversitesinde okumak istemiyor. İyi bir devlet üniversitesinde moda tasarımı eğitimi almayı hedefliyor. Kızım sınava kendi imkanlarıyla çalıştı ve bu defa başarılı olacağına inanıyorum. İsteğimiz iyi bir mesleğinin olması.


Banu Bingül (Veli ): Kızım daha önce Anadolu lisesindeydi, bu yıl üniversite sınavlarına rahat hazırlanması için temel liseye nakil yaptırdık. Bu süreçte ona destek olmaya ve ders çalışması için uygun bir ortam hazırlamaya çalıştım. Şimdi ondan daha çok heyecanlıyım. Sağlık alanında iyi bir bölüme yerleşmesini istiyoruz. 

Aday ve velilerin ortak hedefi: İyi bir bölüm ve üniversite

Kaynak: Hürriyet


 


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim