Öğretmen Diyarı

Açık Uçlu Soru Sistemi Sorunlarla Geliyor

Önümüzdeki eğitim öğretim döneminde üniversite giriş sisteminde YÖK tarafından değişiklikler yapılması planlanıyor. Bu kapsamda Lisans Yerleştirme Sınavları’nda deneme amaçlı açık uçlu az soru sorulması gündemde. Geçtiğimiz yıllarda aynı sistemin TEOG’da uygulanması gündeme gelmiş ancak yöntemle ilgili çekincelerden dolayı uygulanması ertelenmişti.

Konuyla ilgili açıklama yapan ve açık uçlu soruların olumlu olumsuz birçok etkisinin olabileceğinin altını çizen Açı Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Hülya Yavuz,  çoktan seçmeli soruların ezberciliği pekiştirdiği için öğrencilerde kendini ifade edebilme zorluğu yaşattığını, bilgi birikiminin açık uçlu sorularla daha net ölçülebildiğini ve açık uçlu soruların güvensizlik oluşturmayacak şekilde değerlendirilmesinin çok zor olduğunu belirtti.

Açık Uçlu Sorular, Çoktan Seçmeli Sorulara Göre Daha Uygun
Rehber Öğretmen Hülya Yavuz
Coğrafya, tarih gibi derslerde bilgiyi ölçmek için yerinde bir karar olduğunu belirten Hülya Yavuz, “Öğrencinin bilgi birikimini ölçmede açık uçlu soruların çoktan seçmeli sorulara göre teknik olarak daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Fakat 1 milyon öğrencinin sınav kâğıdının insanlarda güvensizlik oluşturmayacak bir şekilde değerlendirilmesi çok zor görünüyor. Ayrıca bazı öğrencilerin el yazısının okunaklı olmaması değerlendirme sürecini uzatacaktır. Konuyla ilgili dikkate alınması gereken bir olumsuzluk da tüm okul hayatı boyunca çoktan seçmeli sorulara göre öğrenim görmüş öğrencilerin son anda açık uçlu sorulardan oluşan bir sınava tabi tutulmasıdır. Bu tarz bir sınav programını uygulayabilmek için en azından pilot olarak seçilen 9. Sınıf öğrencileri lise hayatlarındaki 4 yıllık süreçte açık uçlu LYS’ye hazırlanmalı.” dedi.
Yazar: Classloom Blog İçerik Ekibi
Kısa Bağlantı : http://blog.classloom.com/tr/acik-uclu-soru-sistemi-sorunlarla-geliyor/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol