Öğretmen Diyarı

  Açık uçlu sınav Türkiye’ye uygun mu?

ÖSYM, YGS ve LYS’de açık uçlu sorular çıkacağı haberlerini yalanladı. ÖSYM’nin internet sitesindeki açıklamada, Yazılı Sınavın (Açık Uçlu Sorularla Sınav) en yaygın biçimde 2015 yılında da uygulamaya devam edileceği vurgulanırken bu sınavların duyurularının ÖSYM İnternet sitesinde yer aldığı ifade edildi, YGS ve LYS sınavlarını içeren ÖSYS’de ise yazılı sınav uygulamasının henüz söz konusu olmadığını belirtti.

ÖSYM bir taraftan sınavda uygulanacak güvenlik tedbirlerini güncellerken diğer yandan sınavın güvenliği için farklı arayışlarını sürdürüyor. Özellikle sınavlarda kopyanın önüne geçmek için yöntem araştırmasını sürdüren ÖSYM’nin, İngiltere’de uygulanan ‘açık uçlu’ sınav sistemi üzerine çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda üniversite adaylarının açık uçlu sorularla değerlendirilmesi düşünülüyor.

Açık uçlu soru sisteminde, bir taraftan adayların yorumlama becerisi ölçülürken diğer taraftan adayların kişisel düşünce ve görüşlerinin açığa çıkarılması sağlanıyor.

İngiltere’de uygulanan açık uçlu sınav sisteminin Türkiye’de uygulanıp uygulanamayacağı kafaları karıştırıyor. Uygulanmak istenen sistemde, sınavlardaki sorular test tekniği ile sorulmuyor; adayların sorulara yazılı olarak cevap vermesi veya kodlaması isteniyor.

Sınavlarda açık uçlu soru sorma düşüncesi ilk kez eski YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan tarafından gündeme getirilmişti. Ancak, bazı soruların cevapları belirsizliğini hâlen koruyor:

– Açık uçlu sorularla kopyanın önüne geçilebilecek mi veya kopyanın önüne geçmek için daha farklı sistemler bulunamaz mı?

– Sınav sonuçları değerlendirilirken tarafsızlık nasıl sağlanacak?

– İfade etme becerisi iyi olmasına rağmen yazısı düzgün olmayan öğrencilerin sınavları nasıl değerlendirilecek?

– YGS, LYS ve KPSS başta olmak üzere yoğun katılımlı sınavlarda adayların sınav sonuçları kimler tarafından değerlendirilecek?

– Yine yoğun katılımlı sınavlarda adayların sınav sonuçları ne kadar zamanda değerlendirilebilecek?

TEORİDE MÜMKÜN OLSA DA…

Şu an öğrencileri seçmek ve yerleştirmek amacı ile iki aşamadan oluşan bir sınav sistemi uygulanıyor. Öncelikle YGS yapılıyor ve bu sınavda daha çok adayların yeteneklerini ölçmeye yönelik sorular soruluyor. İkinci aşamada ise Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ile adayların farklı alanlardaki bilgileri ölçülerek üniversitelerin ilgili programlarına, puanlarına göre yerleştirilmesi sağlanıyor. YGS’den 140 ve üzerinde puan alanlar, meslek yüksekokullarına yerleştirilmek üzere müracaat edebilirken 180 ve üzeri puan alanlar LYS’ye girme hakkı elde ediyor. Bu sınavlarla adayların görmüş oldukları derslere yönelik birtakım bilgi, kavram ve ilkelerle düşünebilme ile okuduğunu anlamaya yönelik beceriler ölçülüyor. Bu durumda öğrencilerin analiz, sentez ve yorumlamayı gerektiren üst bilişsel yeteneklerinin ölçülmesi sınırlı kalıyor. Bu tür becerilerin ölçülmesi ve değerlendirilmesi açık uçlu sorularla mümkün olabilmektedir. Ancak açık uçlu sorularla ölçme ve değerlendirme teoride mümkün olsa da pratikte bazı problemler oluşturabilecektir.

AÇIK UÇLU DEĞERLENDİRME SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR?

İngiltere’de uygulanan “açık uçlu sınav sistemi”, sınava giren öğrencinin karşısına gelecek şıklar içerisinden seçim yapmadığı, cevabı doğrudan kendisinin yazdığı bir yöntem. Pearson’ın İngiltere ile ABD’de lise ve üniversitelerde kullandığı sistemde yazılı sınavlar otomatik olarak “Bilgi Analizi Teknolojileri” (KAT) adlı bir bilgisayar programıyla değerlendiriliyor. Bu sistem, yazılı sınavlarda dil bilgisi, kelime kullanımı ve hatta eleştirel kalite gibi kriterlerde de ölçüm yapabilme kapasitesine sahip. Açık uçlu sorular adaylarda kritik düşünme, karar verme ve problem çözme alışkanlıklarının gelişmesine de katkı sağlıyor.

SAYI ÇOKLUĞU OBJEKTİFLİĞİ ETKİLER Mİ?

Karşılaşılabilecek olası problemler şunlardır:

Ölçme ve değerlendirme sistemi içinde adaylara açık uçlu sorularla değerlendirmek için aday sayısının en fazla 200-250 bin olması gerekiyor. Oysa Türkiye’de yükseköğretime talep her yıl artmaktadır. 2 milyonun üzerinde öğrenciye bunu uygulamak pek mümkün görünmemektedir. Sayı çokluğundan dolayı objektif bir biçimde açık uçlu sınav sistemiyle ölçme ve değerlendirme yapma şansı yok gibidir.

Kaynak: guvender.org.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol