Öğretmen Diyarı

2016 Yılı KPSS Takvimi Nasıl İşleyecek?

2016 yılında tüm öğrenim düzeyleri için yapılacak olan KPSS takvimini sınava girmeyi düşünen adaylar için açıklıyoruz. KPSS bu yıl çift yıl olması nedeniyle lisans, önlisans ve ortaöğretim düzeyleri için yapılacak.

Sınavın ilk ayağı lisans mezunları için 22 Mayıs 2016'da gerçekleştirilecek. Lisans sınavı için başvurular 17-31 Mart 2016 tarihlerinde yapılacak. Lisans sınavına dört yıllık bir üniversite programından mezun olan yada mezun olabilecek durumda bulunan tüm adaylar başvuru yapabilirler.

Sınav sonuçları ise 9 Haziran 2016'da açıklanacak. Önlisans düzeyinde sınava girecek olan adaylar için KPSS, 22 Ekim 2016 tarihinde, ortaöğretim düzeyinde ise 1 gün sonra 23 Ekim 2016'da yapılacak. Hem önlisans hem de ortaöğretim düzeyi için sınava başvurular 9-24 Ağustos 2015 tarihlerinde alınacak.

Sınav sonuçları ise her iki öğrenim düzeyi için 10 Kasım 2016'da ilan edilecek. 2016 KPSS puanlarıyla ilk merkezi atama ise henüz resmi olarak açıklanmasada Kasım ayının son haftasında yapılacak. KPSS lisans mezunları için öğretmenlik ve alan bilgisi sınavları ise belirlenen takvime göre şu tarihlerde yapılacak: Alan Bilgisi Sınavı: 29 Mayıs 2016 (Başvurular ve sınav sonuçları ise lisans sınavı takvimiyle aynı olacaktır.) Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT): 24 Temmuz 2016 ( Başvurular KPSS lisans testiyle aynı tarihte olurken, sınav sonuçları ise 11 Ağustos 2016'da açıklanacak.) Sınav süreciyle ilgili tüm bilgilere ulaşmak için tıklayınız Ayrıca bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı'nın din hizmetleri kadrolarında görev yapmak isteyen adaylar için yapılacak olan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) ise 6 Kasım 2016'da yapılacak. Sınav başvuruları 21 Eylül-3 Ekim 2016 tarihleri arasında alınacak. Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi'ne girmek isteyen adaylar başvurularını yapmadan önce öğrenim düzeylerine uygun şekilde önce KPSS'ye başvuru yapmak zorundadır. KPSS'de başvuru yapmayan adayların DHBT sınavına katılmaları mümkün değildir. Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi sınav sonuçları ise 17 Kasım 2016'da açıklanacaktır. 2016 yılının memur atamaları için KPSS merkezi yerleştirme tarihleri Devlet Personel Başkanlığınca Ocak ayı içerisinde açıklanacaktır. NOT: Kpsscafe.com.tr tarafından hazırlanan bu haber  

Kaynak: “www.kpsscafe.com.tr” 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim