Öğretmen Diyarı

2016 YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanır? ÖSYM YGS sonuçları öğren
 2016 YGS sonuçları hakkındaki son gelişmeleri buradan görebilirsiniz. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından belirlenen takvime göre, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sınavı sonuçları 25 Mart tarihinde açıklanacak. Sınava giren yaklaşık 2 milyon öğrenci YGS sonuçlarını beklemeye başladı. YGS sınavından 180 puan ve üzeri alanlar LYS sınavlarına girmeye hak kazanacak. İşte 2016 YGS sınav sonuçları ile ilgili son bilgiler ve ayrıntılı açıklamalar.

Sonuçlar, 25 Mart'ta açıklanacak

YGS'de uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak. Adayların Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testlerinden her biri için birer standart puanı hesaplanacak.
ÖSYM, sınav sonuçlarını 25 Mart'ta açıklayacak. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar YGS sonuçlarını, T.C kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin "https://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden, SMS ve mobil uygulamalarından öğrenebilecek

Sorular, 2 gün içerisinde yayınlanacak

Adaylar, sınav başladıktan sonra ilk 120 dakika ve son 15 dakika içinde sınav salonunu terk edemeyecek, kısa süre için bile olsa salondan çıkamayacak. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday, bir daha sınav salonuna alınmayacak ve sınavın ilk 120 dakikası dolana kadar, sınav binasında bekletilecek.

YGS'deki soruların tamamı, "Temel Soru Kitapçığı" adı altında, ÖSYM'nin internet sitesinden tüm kamuoyunun bilgisine sunulacak. Soruların pazartesi veya salı günü yayınlanması bekleniyor.

- Sonuçlar, 25 Mart'ta açıklanacak

YGS'de uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak. Adayların Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testlerinden her biri için birer standart puanı hesaplanacak.
ÖSYM, sınav sonuçlarını 25 Mart'ta açıklayacak. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar YGS sonuçlarını, T.C kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin "https://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden, SMS ve mobil uygulamalarından öğrenebilecek.

ÖSYM'DEN SINAV SORULARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

ÖSYM'nin daha önce yayınladığı sınav soruları son yıllarda gizli tutuluyordu. ÖSYM sınav öncesi kritik kararı verdi.ÖSYM 13 Mart tarihinde yapılacak olan YGS sorularının tamamını 'temel soru kitapçığı' adı altında resmi internet sitesinden paylaşacak
YGS 2016 soruları ve cevap anahtarı 14 Mart pazartesi günü ÖSYM Aday İşlemleri Sistemin'den erişime açıklacak.
Birkaç gün önce konuyla ilgili açıklama yapan ÖSYM Başkanı Demir,"Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sorularının yüzde 20'sinin açıklanmasına" ilişkin soru üzerine, soruların tümünün açıklanıp açıklanmaması konusunu da yeniden değerlendirmek istediğini söylemişti.

Kamuoyunun bütün soruları görmemesi meselesinin arkasında, konulara değil, "şu soru çıktı, bu soru çıkmadı" şeklinde sorulara odaklı hazırlık sürecine girilmesini engellemenin bulunduğunu anlatan Demir, "Bu konu belki yeniden değerlendirilebilir, tüm soruları açıklama konusu. Bir önceki arkadaşlar soruları açıklamayalım, böylece biriktirdiğimiz bazı soruları daha sonraki sınavlarda sorabiliriz gerekçesiyle bunu başlatmışlar. Bu çok doğru bir yaklaşımdı" değerlendirmesini yapmıştı.

Dünyada soruların zorluğu ya da kolaylığının gerçek adaylar üzerinde denenerek bulunduğunu dile getiren Demir, bunun başka bir yolu olmadığını da sözlerine eklemişti.

yenisafak.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim