Öğretmen Diyarı

2016 KPSS'ye Girecekler Dikkat! İşte Önlemler Uyarılar!


KPSS’ye Girecekseniz Bu Yazıyı satır satır mutlaka sonuna kadar okuyunuz!


Bilindiği gibi KPSS B Memur kadrolarına atanmak için 2 yılda bir (çiftli yıllarda) KPSS yapılıyor. Özel sektör koşullarından kaçan yüz binlerce aday kamuya atanmak için 2016’da KPSS’ye girecek ve muhtemelen bunlardan 70 – 80 Bin adayın ataması yapılacak.


Peki, 2 yıl daha beklememek ve atananların içinde yer almak için ne yapmalı?


KPSS, müfredat ve soru kalıbı olarak değişen bir sınavdır. Bunun için KPSS ile ilgili gerek dershanelerde gerek kitaplarda klişe anlatımlar zaman kaybı olacaktır. Bunun için ÖSYM’nin son 1 yıl içinde yaptığı sınavlardaki (ALES, DGS, YGS, LYS, Kaymakamlık) konu dağılımı ve soru tarzına göre hareket edilmesi çok önemlidir.


Örneğin 2015 ALES İlkbahar’da Mantık sorularının çok zor olması, şıkların birbirine çok yakın olması adayları zorlayan unsurlar olmuştur, bu KPSS mantık sorularının da zorlaşacağı anlamına gelir.


Konulara çalışırken kesinlikle KPSS odaklı hazırlanmalısınız, yani çalışmakta olduğunuz konudan bu yıl KPSS’de nasıl soru gelir, önceki yıllar hangi bölümleri soruldu, bu yıl neresi sorulur buna odaklanmalısınız veya gittiğiniz dershanedeki eğitimcilerin bu tecrübeye sahip olmasına, aldığınız yayınların buna göre hazırlanmış olmasına önem göstermelisiniz. Aksi taktirde gerek dershaneden gerek kitaplardan işinize yaramayacak, sınavda size sadece yük olacak bilgilerin hamallığını yapacak, her konuyu öğrenmiş olacak ancak KPSS’ye hazırlanmamış olacaksınız. KPSS’ye hazırlanmak demek her konuyu ezberlemek demek değil, KPSS soru tarzına ve ÖSYM’nin bu yıl önemsediği başlıklara hâkim olmak demektir.


KPSS TÜRKÇEDE NELERE DİKKAT ETMELİ


Türkçe’nin en önemli konusu şüphesiz Sözel Mantık ve paragraf soruları; Sözel Mantıktan gelen 3 soru standart sapması en yüksek sorular, aynı zamanda paragraf sorularıyla birlikte adaylara KPSS’de en çok zaman kaybettiren sorulardır. Bu sorularda her soru kalıbı için bilinmesi gereken teknikler vardır. Bu teknikleri bildiğinizde soruları hem doğru hem de hızlı çözebilirsiniz, aksi takdirde Türkçe’de kaybedeceğiniz zaman diğer derslerde işinizi zorlaştıracaktır.


ÖSYM, Türkçe’de son yıllarda Sözcük Yapısı ve Yazım Kuralları konularında da adayları ters köşe yaptı. KPSS’de Türkçeyi kesinlikle hafife almayın son 2 yıldır Türkçe soruları adayları oldukça zorluyor.

 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol