Öğretmen Diyarı

2016 KPSS'de hangi dersler sınavın kaderini belirleyecek?

 KPSS'de 2016 yılı sınavı için adaylar hummalı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Hangi ders zorluk derecesine göre sınavda belirleyici olacak? Sınava ilişkin beklentileri adaylar için değerlendiriyoruz.
 KPSS'de 2016 yılı sınavı için adaylar hummalı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Hangi ders zorluk derecesine göre sınavda belirleyici olacak? Sınava ilişkin beklentileri adaylar için değerlendiriyoruz.  Genel Yetenek testinde bu yılda Türkçe ve Matematik derslerinden 30'ar soru sorulacak.

Türkçe testinde soru sayısı olarak paragraf ön planda olsa da genel ortalama bazında adayları en çok zorlayan sorular sözel mantık sorularıdır.

KPSS'de yine sözel mantık sorularının yanı sıra dil bilgisi sorularınında genel ortalamada önemli bir etki yaratacağını bekliyoruz. Adayların dil bilgisi sorularına dikkat etmeleri faydalarına olacaktır. İki alandan gelen sorular Türkçe testinde belirleyici olacaktır. Matematik'te 30 soru için konu bazında ayrım yapmak zor olsa da sayısal mantık ve problem sorularını çözen adayların KPSS puanlarında avantaj sağlayacağı açıktır. Matematiğin genel sınav ortalaması bu iki konuda düşük olduğu için standart sapmada sayısal mantık ve problem sorularının etkisi fazla olacaktır.

Genel Kültür alanında 27 Tarih, 18 Coğrafya ve 15 Anayasa/Vatandaşlık sorusu yöneltilecek. Bu yıl Genel Kültür'de özellikle Tarih'ten sınavın genel durumuna etki edecek sorular sorulmasını bekliyoruz. 2014 KPSS'de başlayan detaylı ve beklenmedik soruların bu yılda devam etmesi güçlü bir olasılık olarak duruyor. Osmanlı Devleti dönemine yönelik sorular ile Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi soruları sürpriz bir şekilde sınavın seyrini değiştirebilir.  Coğrafya'da genel anlamda konu bazlı ayrım yapmak pek doğru olmasa da bazı soruların son dönem güncel konularından gelecek olması muhtemeldir. Konu bilgisine hakim olan adaylar için Coğrafya sorularında sorun yaşanmayacaktır.

Anayasa/Vatandaşlık sorularında 15 sorudan 6'sının güncel bilgilerden gelecek olması, sınava giren adayların ülke gündemini ve dünyada yaşanan son gelişmeleri takip edip etmediğini ölçmeye yöneliktir. Bu soruların tamamını çözen adaylar için puanlar testin genel ortalamasının üstüne çıkacaktır. 

Kaynak: www.kpsscafe.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol