Öğretmen Diyarı

2016 KPSS Başvuru Tarihi ve Sınav Takvimi

Ortaöğretim mezunları için yapılacak olan KPSS’ye 9 Ağustos-24 Ağustos 2016 tarihleri arasında başvurabilecek. Sınav tarihi ise 23 Ekim 2016 günü olarak belirlendi. Önlisans mezunları için ise KPSS’ye 9 Ağustos-24 Ağustos 2016 tarihleri arasında başvurabilecek. Önlisans KPSS sınav tarihi ise 23 Ekim 2016 tarihi olarak açıklandı. Lisans düzeyinde yapılacak olan KPSS Genel Kültür/ Genel Yetenek sınavına ise 17 Mart-31 Mart 2016 tarihleri arasında başvuruda bulunulacak. Sınav tarihi 22 Mayıs 2016’dır. KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavının başvuruları ise 17 Mart-31 Mart 2016 tarihleri arasında yapılırken, sınav 27 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilecek.

KPSS’ye Kimler Başvurabilecek ?
Ortaöğretim mezunu, önlisans mezunu, lisans mezunları ve bir lisans programından mezun olabilecek durumda olan adaylar KPSS’ye başvurabilecek. Memur, öğretmen ve din görevlisi olmak isteyen adaylar bu sınava girmek zorundadır. Başvurular, ÖSYM başvuru merkezleri tarafından yürütülecektir. Sınav başvuru merkezleri ÖSYM’nin resmi web sitesinde açıklanacak. Başvuru süresi uzatılmayacak.

KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır ?
Sınava katılacak olan adaylar ÖSYM’nin resmi internet adresinden başvuru kılavuzuna ulaşacak ve başvurularını bu formu doldurarak gerçekleştirebilecekler. Katılımcılar, tüm bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmelidirler. Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr adresinden bilgilerin kontrol edilmesi gerekiyor.

KPSS’nin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır ?
KPSS’nın sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren iki yıl geçerlidir. Fakat öğretmen adayları için KPSS sınav sonuçlarının geçerliliği yalnızca bir yıl olacak. Bu bir yıl içinde yeni bir KPSS sınavı olmaması halinde bir sonraki sınava kadar sınav puanları geçerliliğini koruyacak. KPSS B grubundan sınava giren adayların sınav sonucu KPSS A grubundan sınava girdikleri taktirde geçersiz sayılacaktır.

 


Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim