Öğretmen Diyarı

2016 Ehliyet sınav tarihleri yayınlandı!

Onbinlerce vatandaş her yıl sürücü olabilmek için ehliyet sınavlarına giriyor. Peki 2016 yılında ehliyet sınavları ne zaman yapılacak? 2016 yılıyla birlikte ehliyetlere gelen yeni düzenlemeler nelerdir? Ehliyet sınav takvimi ile ilgili detaylar haberimizde…

18 yaşını dolduran her vatandaş ehliyet alabilmesi için ehliyet sınavında ve ardından da direksiyon sınavında başarılı olması gerekiyor. Yönetmeliğe göre ehliyet sınavları her yıl 6 kez yapılıyor. Bir kişi sınavda başarısız olursa ve bunu beş kez tekrarlarsa bir daha ehliyet sınavına giremiyor ve dosyası kapatılıyor.

Yapılan Değişiklik ve Uygulamalar
2016 yılında sürücü adayları için bazı yeni uygulamalar getirildi. 2016 yılından itibaren "aday sürücülük" uygulaması başlamaktadır. Buna göre aday sürücülerin ehliyetleri 2 yıl boyunca trafik kurallarını 3 kez ihlal etmeleri, 75 ceza puanını aşmaları, uyuşturucu ya da uyarıcı maddelerin etkisi altında araç kullanmaları, asli kusurlu olarak ölümle sonuçlanan bir kazaya sebep olmaları durumunda iptal olacak. Ayrıca başka bir yenilik olarak ehliyet alırken IQ testi devreye giriyor. IQ derecesi 79 ve altı olan sürücü adayları ehliyet alamayacak.

2016 Ehliyet Sınav Takvimi
Her yıl altı kez sınav yapan MEB bu yıl yapılacak ehliyet sınav tarihlerini açıkladı. Aylara göre Şubat, Mayıs, Temmuz, Ağustos, Ekim ve Aralık ayında yapılacak olan Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınav tarihleri ise şöyle:

13 Şubat 2016 - Cumartesi 
14 Mayıs 2016 - Cumartesi 
16 Temmuz 2016 - Cumartesi 
27 Ağustos 2016 - Cumartesi 
08 Ekim 2016 - Cumartesi 
10 Aralık 2016 - Cumartesi

Ehliyet Sınavı Ders ve Soru Dağılımı

İlk Yardım - 12 Soru
Trafik ve Çevre - 23 Soru
Araç Tekniği - 9 Soru
Trafik Adabı - 6 Soru

Ehliyet sınavı toplam 50 sorudan oluşmakta ve toplam 60 dakika süre verilmektedir. Sınavda başarılı olan her aday bir sonraki sınav olan direksiyon sınavına girmeye hak kazanacak ve burayı da sorunsuz geçerse ehliyet almaya hak kazanacaktır.

 

Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim