Öğretmen Diyarı

2015 KPSS'ye okuyan öğrenciler katılabilir mi?

KPSS'ye başvurularda tek yıl için sadece üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olan adaylar yada mezun olabilecek durumda olanlar sınava başvurabilecektir.  

ÖSYM bu yıl yapılacak KPSS için yayımlanan başvuru kılavuzunda başvuru koşullarını şu şekilde açıklamıştır: Sınava, lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın  geçerlik  süresi  (iki  yıl)  içinde  lisans  düzeyinde  mezun  olabilecek  durumda  olan  adaylar  başvurabilecektir.

Koşullardan  herhangi  birine durumunun  uymadığı  tespit  edilen  adaylar,  KPSS’ye  alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar. Bu açıklamaya göre üniversitelerin 3. sınıflarında okuyan adaylarda sınava başvuru yapabilecektir. 2015 KPSS'nin geçerlilik süresi 2 yıl olduğu için sınavda alınan puanlar 2017 yılında yapılacak olan KPSS'ye kadar geçerli olacaktır.

Okuyan bir adayın sınavda almış olduğu puanı kullanabilmesi için 2 yıl içerisinde mutlaka üniversiteden mezun olması gerekir.

Aksi taktirde aday kamu kurumlarınca açılan sınavlara kesinlikle başvuru yapamaz. Başvuru yapmış olsa ve kurumun sınavını kazanmış olsa bile mezun olamadığı için aldığı puanlarda geçersiz sayılacaktır. Normal koşullarda şu an 3. sınıfta okuyan bir aday 2016 Haziran ayında okulunu bitirebileceği için almış olduğu 2015 puanıyla bir yıl boyunca(2016 Haziran- 2017 Temmuz arası) açılacak olan tüm A grubu kadroları için kurumlara başvuru yapabilecektir. 2015 KPSS puanı merkezi atamalarda geçerli değildir Burada önemli bir bilgiyi de tüm adaylarla paylaşmak istiyoruz.

Tek yıl KPSS A grubu ve öğretmenlik alanlarında yapıldığı için sınavdan alınan puanlar ÖSYM tarafından yapılan merkezi memur atamalarında kullanılamayacaktır.

Adayların 2015 KPSS puanını hangi personel alımlarında kullanabileceğini daha önce yaptığımız haberimizde açıklamıştık. Haber için tıklayınız Üniversitelerin iki yıllık bölümlerini bitiren önlisans mezunları ile liseden mezun olan ortaöğretim adayları sadece çift yıllarda yapılan KPSS'ye girebileceği için böyle bir durumda olan adayların 2016 KPSS'yi beklemeleri gerekmektedir.

 

Kaynak: “www.kpsscafe.com.tr”  


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol