Öğretmen Diyarı

2015 KPSS puanı ile memurluk tercihi yapılabilir mi?

A grubu ve B grubu memurluk ayrımı


KPSS puanlarının kullanımında temel olarak 3 alım ayrım vardır. Bunlar; a grubu, b grubu ve öğretmenlik alımlarıdır. Öğretmenlik alımının ne olduğu açık ve net olduğu için diğer iki alımı incelemek gerekir:


A Grubu Kadrolar; uzmanlık, müfettişlik, kaymakamlık, denetmenlik gibi unvanlardır.


B grubu kadrolar; öğretmenlik ve a grubu kadrolar haricindeki memur kadrolarıdır. Örnek olarak bilgisayar işletmeni, memur, VHKİ, şoför, kaloriferci, hizmetli, sosyolog, psikolog, mühendis, tekniker, teknisyen gibi unvanlar gösterilebilir.


B grubu tercih puanı


B grubu tercihler öğrenim düzeylerine göre değişmektedir. Lise mezunları P94, önlisans mezunları P93 ve lisans mezunları ise P3 puanı ile tercih yapmaktadır.


Önlisans ve liseler için KPSS sadece çift yıllarda yapıldığı için bunlarda bir karışıklık olmamaktadır. Ancak lisans KPSS her yıl yapıldığı için ve P3 puanı da yine her yıl hesaplandığı için karışıklık burada ortaya çıkmaktadır.


Genel Kural


KPSS, her yıl yapılmaktadır. Ancak her yılın puanları her alımda kullanılamamaktadır. B grubu alımlarına sadece çift yıllarda yapılan KPSS puanları ile(yani lisans için P3) başvuru yapılabilir. A grubu alımlara ise her yılın KPSS puanı ile başvuru yapılabilir. Konunun pekişmesi için aşağıdaki tabloyu incelemek yeterlidir

:

Tek yıl KPSS P3 puanı

(2011, 2013, 2015 gibi)

Çift yıl KPSS P3 puanı

(2012, 2014, 2016 gibi)

Sadece A grubu alımlarda kulanılır

Hem A grubu hem de B grubu alımlarda kullanılır

 

Kılavuz hükmü

2013 KPSS lisans başvuru kılavuzunda şu ifadelere yer verilmiştir: "2013-KPSS sonuçları B Grubu Kadrolar için .. yapılacak merkezi yerleştirme işlemlerinde ya da merkezi yerleştirme kapsamında olmamakla birlikte ilk defa açıktan personel alımlarında KPSS sonuçlarını kullanma durumunda olan ve kamu personeli istihdam eden (Zabıt Katibi, İnfaz Koruma Memuru, 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi çerçevesindeki alımlar, Milli Savunma Bakanlığı sivil memur alımları ve bazı üst kurullar gibi.) kurumların yapacakları personel alımlarında kullanılamayacaktır. A Grubu Kadrolar ile Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Kadrolarına başvurmayacak adayların 2013-KPSS'ye girmelerine gerek yoktur."


Bu ifadenin aynısı yakında yayınlanacak olan 2015 KPSS kılavuzunda da yer alacaktır.


Sonuç olarak


1- 2015 KPSS P3 puanı ile B grubu alımlarda (merkezi veya kurumsal fark etmez) tercih yapılamaz.


2- A grubu veya öğretmenlik düşünmeyen adayların 2015 KPSS'ye girmelerinin çok da manası yoktur.


3- Bu bilgilere rağmen isteyen adaylar kendilerini denemek için 2015 KPSS'ye girip P3'ten kaç alacaklarını görebilirler.


4- 2016 KPSS'ye kadar yapılan tüm B grubu alımlarda 2014 P3 puanları kullanılacaktır.


Kutay Seymen ARIKAN

 

Kutay@memurlar.net

 

Kaynak: "www.memurlar.net" 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim