Öğretmen Diyarı

2015 İlkbahar ALES başvuruları ÖSYM

2015 İlkbahar ales sınav ücreti kaç TL? ALES ilkbahar başvuruları hangi tarihler arasında olacak? 2015 ALES başvuruları internetten yapılabilecek mi? 2015 ALES ilkbahar başvurularının son günü ne zaman? ALES başvuru ücreti 50 TL mi? ALES başvuru ücreti 70 TL mi? İlkbahar 2015 ALES ve ÖSYM hakkında adayların merak ettikleri tüm soruların cevapları burada...


 Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM)'nin her yıl İlkbahar dönemi ve Sonbahar dönemi olarak yılda iki defa yaptığı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı(ALES) Sonbahar dönemi için başvuru süreci başladı. ÖSYM'nin 2015 sınav takvimine göre 18 Mart tarihinde başlaması planlanan 2015 Sonbahar ALES dönemi başvuruları 19 Mart tarihinde başladı.


 2015 İlkbahar dönemi ALES başvuruları 19-31 Mart 2015 tarihleri arasında yapılacak. Başvuru tarihleri arasında herhangi bir tarihte başvuru yapılması mümkün olmayacak. 2015 Sonbahar ALES için 70 TL sınav ücreti yatırılması gerekecek. Para yatırma işlemi ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi(AİS)'den banka kart bilgileri ile interaktif ortamdan da yatırılabilecek. Ayrıca bankamatik ve banka şubelerinden de ALES ücreti yatırılabilecek.


 ALES başvurusunun tamamlanması için ÖSYM'nin yayınladığı başvuru merkezlerinden herhangi birine adayların bizzat gitmesi gerekecek. Hangi ilde ÖSYM binasının nerede olduğuna dair de merkez resmi web sitesinden bilgi paylaşımında bulundu. ÖSYM merkezlerinden sınav başvuru işlem ücreti olarak 3 TL talep edilecek. ÖSYM şifresi olmayan adaylar şifre almak için 5 TL ücret ödeyecek. Ayrıca ÖSYM veritabanında kayıtlı fotoğrafı güncellenmemiş olan adaylar 10 TL karşılığında fotoğrafını güncelletecek.

 İlkbahar ALES 10 Mayıs 2015 Pazar günü 81 ilde eş zamanlı olarak yapılacak. Sınav, sabah saat 09.30'da başlayacak ve adaylara 150 dakika süre verilecek. ALES saat 12.00'da son bulacak. Bilindiği üzere ÖSYM'nin güvenlik önlemleri gereği sınava anahtarlık, bozuk para, cüzdan, iletişim cihazları, küpe ve yüzük(alyans hariç) girilmesi mümkün olmayacak.


 ÖSYM şifresi olan ve fotoğrafının güncellenmesi gerekmeyen adaylar 2015 İlkbahar ALES'e 70 TL sınav ücreti ve 3 TL başvuru işlem ücreti olmak üzere toplam 73 TL ödeme yapacak. Fotoğrafı güncel olmayan ve şifresini de bilmeyen adayların ödeyeceği miktar 88 TL'ye kadar çıkacak. 


 

Kaynak: www.mebmedya.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim