Öğretmen Diyarı

2013 KPSS puanı nerelerde kullanılabilir?

KPSS puanları kural olarak 2 yıl geçerlidir. Ancak 2012 değişikliği ile öğretmenlik puanları (P10,P121) 1 yıla düşürülmüştür.

2013 KPSS tek yıl olduğu için bu sınava sadece lisans mezunları katılmış olup, bu puanlar sadece üç alanda kullanılabilmektedir.

A Grubu sınavlar

Uzman, müfettiş, kaymakam gibi kadrolara girmek için KPSS sınavından sonra kurumlar tarafından sözlü veya sözlü+yazılı sınavlar yapılmaktadır. Bu sınavlara girebilmek için kurumun sınav ilanında belirttiği puan türünden istenen puanı almak gereklidir.

A grubu puanlar 2 yıl geçerlidir. 2014 sınavına kadar yapılacak olan A grubu sınav başvurularında hem 2012 hem 2013 puanları beraber kullanılacaktır.

Öğretmenlik atamaları

2013 yılında ÖABT gelmesi ile öğretmenlik atama puanları P10 ve P121 olmak üzere iki tane oldu. Bu puanlar 1 yıl geçerlidir. Ağustos ayında yapılacak olan atamalarda bu puanlar kullanılacak. Şubat ataması ise hala muallaklığını koruyor. MEB Bakanı değişti ancak Şubat ataması ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

POMEM

Polis olmak isteyenler 2012 puanları ile birlikte 2013 puanlarını da kullanabilirler. POMEM başvurularında sadece lisans mezunları için hesaplanan P3 puanı kullanılmaktadır.

 
 
memuruz.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim