Öğretmen Diyarı

2010 Genel Yetenek ve Genel Kültür soruları da çalınmış

NAZİF KARAMAN


Ankara Cumhuriyet Savcılığı, 2010 KPSS'de soruların çalınması ile ilgili soruşturma dosyasında çalınan soruların Isparta'da yaşayan Baki Saçı'nın bilgisayarından nasıl çıktığına ilişkin bilirkişi raporuna da yer verdi. SABAH Özel İstihbarat Bölümü'nün elde ettiği rapora göre; TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Abdullah Çavuşoğlu'nun başında bulunduğu uzman bilirkişi ekibi, Saçı'nın laptopundaki harddiski incelemeye aldı. Öncelikli silinmiş veriler arasından 2010 KPSS Eğitim Bilimleri testi ile ilgili bilgi ve belgeler araştırılarak çok sayıda dosyanın kurtarıldı. İncelenen dosyalarda, pdf000002.pdf adıyla kurtarılan belge içeriğinin 10-11 Temmuz 2010'da yapılan KPSS sınavına ait Eğitim Bilimleri soruları olduğu tespit edildi. Bu tespit işlemi 10 Aralık 2014'te saat 11.33.05'te gerçekleştirildi. Belge açıldığında toplam 20 sayfa ve 120 sorudan oluşan sorular ile karşılaşıldı. Soruların 5 Temmuz 2010'da saat 14.22'de oluşturulduğu tespit edildi.a

SINAVDAN 3 GÜN ÖNCE


Bilirkişilerin incelemesinde Eğitim Bilimleri sorularının yanı sıra Genel Yetenek ve Genel Kültür sorularının da çalındığı tespit edildi. Harddiskte silinmiş dosyaların tekrar kurtarılması sonucu elde edilen "Folder32874" dizini altındaki LYS1(TM).pdf dosyasında Genel Yetenek soruları ve cevapları tespit edildi. Folder9929'da yer alan SOS. pdf dosyasında ise Genel Kültür soruları bulundu. Dosyada yer alan 49 sorudan 48'inin 2010 KPSS sınav soruları ile örtüştüğü, bazı soruların değişiklik içermesine rağmen konu olarak aynı olduğu, bazılarında şıkların boş bırakıldığı ya da sadece doğru cevabı içerecek şekilde yer aldığı görüldü. TÜBİTAK'ın tespitine göre, SOS.pdf ve LYS1(TM).pdf dosyaları sınavdan 3 gün önce yani 7 Temmuz 2010'da saat 10.09'da bilgisayara kaydedildi.


DOSYA KÖŞEDE UNUTULMUŞ!


KPSS soruşturmasının 2010'da Yalvaç Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılmasına rağmen, 11 Ekim 2013'e kadar Ankara'da Şadan Sakınan'ın yürüttüğü dosyaya dahil edilmediği ortaya çıktı. Memur Suçları Bürosu'nca tutulan tutanakta, Yalvaç Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yetkisizlik kararı ile gelen dosyanın odada bir köşede unutulduğu, tesadüfen bulunduğu ve 2 yıldır sehven ana soruşturma dosyasına eklenmediği belirtildi.\"Sabah\"
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim