Öğretmen Diyarı

2 günlük TEOG maratonu yarın başlıyor

Gülseven ÖZKAN/ Gamze KOLCU

Öğrenciler Türkçe, matematik, fen bilimleri, inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil sınavlarına girecek. Her dersten 20'şer soru yöneltilecek ve 40 dakika süre verilecek. 09.00-12.00 saatleri arasında olacak sınavların yapıldığı okullarda diğer sınıflar tatil olacak. Kopya çektiği tespit edilen öğrencinin sınavı iptal edilecek. Sonuçlar 2016 Ocak ayında açıklanacak.

En geç 5 gün içinde itiraz

Sorulara, cevap anahtarlarına ve sonuçlara yapılacak itirazlar; soruların ve cevap anahtarlarının yayımlanmasından itibaren en geç 5 takvim günü içinde Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün internet sayfasından yapılacak. İtirazların incelenmesi için bankalara 20 TL yatırılması gerekiyor.

NUSAYBİN'DE MAZERET SINAVI

Güneydoğu Anadolu bölgesinde ise yaşanan sokağa çıkma yasakları sınavları da etkiledi. Nusaybin'de öğrenciler Bakanlık kararıyla mazeret sınavlarına katılacak. Nusaybin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri "2 bin 700 civarında öğrenci sınavlara katılacak. Güvenlik sorununun bulunduğu bir ortamda eğitimden bahsetmek mümkün olmaz. Sorunun çözümü için bakanlık ile iletişime geçildi ve gerekli öneriler yetkililerle paylaşıldı. Bakanlık, TEOG'a gireceklerin mazeret bildirmeksizin 12-13 Aralık'taki mazeret sınavlarına katılması yönünde karar aldı ve valilikçe de bu karar onaylandı. Öğretmenler müfredatın yetiştirilmesi için çalışıyor" dedi.

Sur ve İdil'de sınav yerleri değişti

m Diyarbakır'ın merkez Sur ve Şırnak'ın İdil ilçesinde TEOG'a katılacak öğrencilerin sınav yerleri ilçelerde başka okullara alındı. Diyarbakır Milli Eğitim Müdürü Adnan Hurata, şehirde toplam 397 okulda, 33 bin 244 öğrencinin sınava gireceğini belirtti. İdil'de ise 440 öğrencinin sınav yeri değişti. m DHA

İki öğretmenden biri mobbinge uğruyor

ÖĞRETMENLER Günü nedeniyle yapılan anket çalışması, okullarda yaşanan psikolojik şiddetin boyutlarını ortaya koyuyor. Buna göre, her iki öğretmenden biri meslek hayatı boyunca mobbinge uğruyor. Yüzde 37.7'si birkaç ayda bir, yüzde 14.4'ü her gün mobbing görüyor. En vahim sonuç ise, mobbinge uğrayanların yüzde 65'inin yasal haklarını bilmemesi, yüzde 59'unun ise kabullenme, geri çekilme gibi yöntemlerle yıldırmayı durdurmaya çalışması. Eğitim-Bir-Sen'in 12 ilde 2 bin 39 öğretmenle yaptığı "Öğretmenlerin Yıldırma Algısı ve Tecrübeleri" araştırmasında dikkat çeken veriler şöyle:

Yüzde 45.7'si yıldırmaya maruz kaldığını belirtiyor. Yüzde 72 ile yıldırmanın en çok olduğu il Sakarya. Yüzde 48.7 ile en çok liselerde yaşanıyor. Ortaokulda yüzde 47, ilkokulda yüzde 41, okul öncesinde yüzde 33. Önleyici politikanın olmadığını düşünenlerin oranı yüzde 75.7.

TECRÜBESİZ ÖĞRETMEN HEDEFTE

Yıldırma yöntemi olarak yüzde 34.7 ile en çok "ders verilmemesi ve disiplin soruşturması açılması" tehdidi gösterildi. Bunu yüzde 34 ile "amirlerim ya da meslektaşlarım tarafından okulda istenmediğimin sözle ya da davranışla ifade edilmesi", yüzde 33 ile "okulda istenmediğim", yüzde 33.6 ile "disiplin cezası", yüzde 32 ile "savunma hakkının engellenmesi", yüzde 31'le "amirlerin bağırması, azarlaması, hakaret etmesi", yüzde 26'yla "onur kırıcı şakalar yapılması" gibi yöntemler izledi.

Yıldırmayı en çok yüzde 50.9 ile yöneticiler, yüzde 25.8 ile meslektaşlar, yüzde 12.9 ile veliler, yüzde 5.8 ile öğrenciler, yüzde 2.6 ile hizmetliler yapıyor. Yüzde 46.2 ile en çok 1-5 yıllık öğretmenler üzerinde uygulanıyor. Yıldırmaya maruz kalanlar yüzde 21.6 ile en çok arkadaşlarından yardım istiyor. Yüzde 19'u yıldırma karşısında bir şey yapmazken, yüzde 13'ü tayin istiyor. Öğretmenlerin yüzde 46.5'i çalışma hayatları boyunca 2-5 defa yıldırmaya maruz kaldığını ifade ediyor.

 

Hürriyet
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim