Öğretmen Diyarı

Yalçın ve Koncuk'un Rotasyon İptali Değerlendirmeleri

Koncuk, “ Bize göre büyük bir hatadan dönüldü” dedi.

İsmail Koncuk'un açıklamaları: 
“Rotasyon iptal edildi. Öncelikle bize göre büyük bir hatadan dönülmüştür. Bu konuda talepleri değerlendiren Sayın Nabi Avcı'ya teşekkür ediyorum.
MEB rotasyon konusunda devam deseydi, tercihlerine yerleşemeyen yaklaşık 5000 öğretmen resen tercihleri dışında okullara gideceklerdi.
Bu durumu da göz önüne alan MEB ve Sayın Nabi Avcı rotasyonu iptal etmiş ve doğru bir karar vermiştir. Bundan sonra ne yapılmalıdır?
MEB hemen 2. il içi ve 2. iller arası tayin istekleri için harekete geçmelidir. Bunda da Sayın Nabi Avcı'nın aynı hassasiyeti göstereceğine inanıyorum.

Sayın Nabi Avcı'ya rotasyon iptali ve yapacağından şüphe duymadığım 2. il içi ve iller arası tayinler için teşekkür ediyorum."

Konuyla ilgili düşüncelerini kişisel twitter hesabından dile getiren Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da “Milli Eğitim Bakanlığı uyarıları dikkate almak yerine bildiğini okuma alışkanlığından vazgeçmediği sürece bu hataları yapmaya devam edecek.” ifadeleriyle eleştirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen rotasyonu ile ilgili taraflarla görüşmediği gibi hiçbir uyarıyı da dikkate almadı.

Bakanlığın bu tavrı MEB’in sürecin her aşamasında fahiş hatalara neden oldu.

Sendikaların Öğretmen rotasyonunun olmaması gerektiğine ilişkin görüşlerimiz dikkate alınmadı. Daha sonra rotasyonun süresi ve ilçe grupları başta olmak üzere itirazların hiçbirini dikkate almayıp bildiğini okuyan anlayışla düzenlemeler yapıldı. İstişare edilmeden yapılan düzenlemelerin yanlışlığından, uygulamada karşılaşılan sorunlar üzerine geri adımlar. Bunun faturası ise her zaman olduğu gibi eğitim çalışanlarının huzursuzluğu ile eğitim emekçilerine ödetildi. Bakanlığın her uygulaması yeni bir mağdur grup üretti.

Paydaşlarla istişare yapılmadan hazırlanan düzenlemeler ve istikrarsız uygulamaların doğal bir sonucu olarak bakanlık birçok uygulamasından geri adım atmak zorunda kalıyor. Bu durum da eğitim çalışanlarının önünü görmemesi, yapılan düzenlemelerle ilgili kafalarda soru işareti oluşmasına neden oldu.

Konuyla ilgili düşüncelerini kişisel twitter hesabından dile getiren Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’da “Milli Eğitim Bakanlığı uyarıları dikkate almak yerine bildiğini okuma alışkanlığından vazgeçmediği sürece bu hataları yapmaya devam edecek.” ifadeleriyle eleştirdi.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim