Öğretmen Diyarı

Ücretli Öğretmenler Sahipsiz Değildir

Dershanelerin 1 Eylül 2015 tarihinde kapatılacak olmasından sonra dershane  öğretmenlerinin açıkta kalmamaları için MEB bünyesinde değerlendirmeleri ve  KPSS şartı olmaksızın devlet kadrolarına atanmaları kararlaştırılmıştı.

 Siyasi gerekçelerle dershaneleri kapatan irade bedelini kamuya fatura  etmektedir. Atama bekleyen 300 binden fazla öğretmenin yanına on binlercesi  daha eklenecek, KPSS muafiyeti adalet duygusunu zedeleyecektir.

Dershane öğretmenlerin devlet kadrolarına girme hazırlıkları, ücretli  öğretmenleri de haklı bir beklenti içine sokmuştur. Bu yıl faaliyetleri sona  erecek dershanelerde en az 5 yıl çalışmakta olan öğretmenler KPSS’ye girme  şartı aranmaksızın, kadro ve ihtiyaçlar dikkate alınarak sözlü sınavla Bakanlık  kadrosunda öğretmen olarak atanacaksa ücretli öğretmenler de haklı olarak şunu  sormaktadır: “ticari ve özel kuruluş olan dershane öğretmenlerinin hizmeti  yanında bizim bakanlığa verdiğimiz hizmetin değeri yok mudur?

Dershane öğretmenlerine bir şan ve ayrıcalık yaratılacaksa, atama bekleyen  öğretmenler ve bu evrede hem derslerine çalışıp hem de ücretli öğretmenlik  yapan öğretmen adaylarına da adil olunmalıdır.

Dershanelerin kapatılmasından  sonra 5 yıl görev yapan öğretmenlerin kadroya alınacaksa ilk atama  kadrosundan çalınmamalı, tek seferlik özel bir kadro tahsisi düşünülmelidir.

 Devlet okullarında ücretli öğretmenlik görevini kesintili de olsa 5 yıl ve üzeri  sürdürenlerin kadroya alınması da aynı kapsamda değerlendirilmelidir.  Okullardaki öğretmen açığını kapatan ve derslerin boş geçmesini engelleyen  öğretmen adaylarına da dershane öğretmenlerine tanınan haklar getirilmelidir.  

Anadolu Eğitim Sendikası olarak, ücretli/sözleşmeli öğretmenlik modellerinin  karşısındayız. Her zaman eleştirdiğimiz bu model, talebimizin yerine getirilmesi  ile son bulmalıdır.

 

Mustafa Yaman Anadolu Eğitim Sendikası Konya/Ereğli Temsilcisi

 

kamuajans.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol