Öğretmen Diyarı

Türk Eğitim-Sen, Eğitim Sen ve Eğitim İş üyeleri iş bıraktı

 

İş bırakan eğitimciler, meydanlara inerek protesto gösterisi yapıyor. Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) üyeleri de Sirkeci Tren Garı önünde toplanarak İstanbul il Milli Eğitim Müdürlüğü'ne doğru yürüyüşe geçti.

 

Eğitim-İş üyesi yaklaşık 200 kişi saat 11.00 sıralarında Sirkeci Tren Garı önünde toplandı. 'İktidarın öğretmeni olmayacağız' pankartı açan grup, 'Yolsuzluğunuz yoksulluğumuzdur', 'Çocuğumuzun geleceğine dokunma' yazılı dövizler taşıdı. Cağaloğlu'ndaki İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne doğru yola çıkan sendika üyeleri, 'Her yer rüşvet her yer yolsuzluk', 'AKP elini eğitimden çek', 'Hükümet istifa' ve benzeri sloganlar attı. Eğitim-İş İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde MEB Yasatasarı'sının geri çekilmesi isteği ile basın açıklaması yapacak.

 

 

Türk Eğitim-Sen'den iş bırakma eylemi

 

Türk Eğitim-Sen ve Eğitim Sen, TBMM'ye sunulan "Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"na karşı mücadeleyi ortaklaştırmak amacıyla bugün tüm illerde 1 günlük ortak grev kararı aldı.

 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı önünde tasarıyı protesto etmek için toplanan Türk Eğitim-Sen Ankara şubeleri üyeleri, iş bırakma eyleminin ardından açıklama yaptı.

 

Grup adına açıklamayı okuyan 5 Nolu Şube Başkanı Sevgi Yalav, söz konusu tasarının dershanelerin kapatılması ve özel okula dönüştürülmesi bahanesiyle gündeme getirildiğini savundu.

 

Yalav, okul yöneticileri açısından bakıldığında bu yasa ile bakanlıkta bulunan 100 bin kadronun 73 bininin okul müdürleri, müdür yardımcıları ve müdür başyardımcılarıyla dolu olduğunu dile getirerek, tasarının kanunlaşması halinde bu 73 bin kişinin görevinin sona ereceğini iddia etti.

 

Tasarıyla dershanelerin dönüştürülmesi bahanesiyle kamu kaynaklarının özel okullara aktarılmak istendiğini öne süren Yalav, şunları söyledi:

 

"Tasarıyla devlete ait arazi ve okul binalarının özel sektöre ve çeşitli amaçlarla kurulmuş vakıflara devredilmesi ya da kiralanmasının hesapları yapılmaktadır. Dört yıl ve üzeri görev yapmış olan bütün eğitim yöneticilerinin tek bir yasayla görevden alınması ve siyasi iktidarın bir dediğini iki etmeyen valiler tarafından atanmasının adımları atılmak istenmektedir. Tasarıyla ayrıca aday öğretmenlere yeni bir sınav getirilmesi, sadece aday öğretmenleri ilgilendiren bir sorun değildir. Hükümetin eğitim sistemi, telafisi çok zor olan yeni bir kaosun içine itmek istemesi karşısında sessiz ve tepkisiz kalmamız beklenemez. TBMM'ye sunulan kanun taslağına karşı mücadeleyi ortaklaştırmak için Türk Eğitim-Sen ve Eğitim Sen olarak bugün tüm illerde 1 günlük ortak grev kararı alınmıştır."

 

Açıklamanın ardından MHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mevlüt Karakaya da destek vermek amacıyla gruba katıldı.

 

ANKARA'DA POLİS MÜDAHALESİ

Ankara'da toplanıp TBMM'ye yürümek isteyen Eğitim İş Sendikası üyelerine polis gazlı müdahalede bulundu. MEB Yasa Tasarısı'nı protesto etmek için Kızılay Sakarya Caddesi üzerinde toplanan sendika üyeleri, Meclis'e yürüyüşe geçti. Kalabalık bir süre sonra polisin kurduğu barikat ile karşılaştı. Polis barikata yüklenen kalabalığı kalkanlarla gire püskürtüp, biber gazı ile müdahalede bulundu.

 

Eğitim İş Sendikası üyeleri barikatı aşamayınca oturma eylemi başlattı.

 

NEVŞEHİR

Nevşehir'de eğitimciler yeni Milli Eğitim Kanun Tasarısı'nı protesto etmek için bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

 

Nevşehir Valiliği Atatürk Anıtı önünde toplanan Türk-Eğitim Sen, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş sendikalarına üye eğitimcilere CHP ve MHP temsilcileri de destek verdi. Eğitimciler tasarıyı; dershane düzenlemesi ile eğitimde özelleşmenin önünü açacağı, 4 yılını doldurmuş okul yöneticileri görevlerinden alındıktan sonra yerine atanacaklarda ilin milli eğitim müdürü ve valisinin onay şartı araması nedeniyle eğitimi siyasallaştırması ve kıyım yapılacak olması, öğretmen olmayı da oldukça zorlaştırması nedeniyle protesto etti.

 

Eyleme katılanlar 'Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek', 'AKP şaşırma, sabrımızı taşırma', 'Eğitimde darbeye hayır', 'Hırsız var' sloganları attı. Eğitim İş Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Malkoç, tasarının yasalaşması halinde Milli Eğitim tarihinin en büyük tasfiyesine yol açılacağını, kamu okullarının özelleşmesine ön adım olacağını söyledi.

 

Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Ahmet Çelik ise konuşmasında, tasarı ile iktidarın eğitimi tamamen denetimi altına almayı hedeflediğini söyledi.

 

HAKKARİ

HAKKARİ Eğitim ve Bilim Sendikası (Eğitim-Sen) Hakkari Şubesi, Meclis gündemindeki MEB Yasa Tasarısı'na tepki olarak bir günlük grev başlattı.

 

Bulvar Caddesi üzerinde bulunan şube binası önünden yürüyüşe geçen Eğitim-Sen üyelerine Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, BDP Hakkari Belediye Başkan Adayı Dilek Hatipoğlu ve BDP-HDP yöneticileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri eşlik etti. Ellerindeki pankartlarla sloganlar atan Eğitim-Sen üyeleri, belediye binası önünde bir araya geldi.

 

OSMANİYE

Osmaniye'de eğitimciler yeni Milli Eğitim Kanun Tasarısı'nı protesto etmek için bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

 

Türk-Eğitim Sen Osmaniye Şubesi tarafından süslenen Cumhuriyet meydanında toplanan eğitim çalışanları halaylar çekerek iş bırakma eylemine destek verdiler.

 

 

Türk-Eğitim Sen Osmaniye Şube Başkanı Ahmet Kandemir yaptığı açıklamada; "Çok Açık Söylüyoruz Ki; Tasarı Bu Haliyle Yasalaştığında Eğitim Yönetilemez Hale Gelecektir, Okullardaki Başarı Düşecektir, MEB'in Hafızası Silinecektir, MEB Yandaş Yetiştirme Kurumu Haline Gelecektir." dedi.

 

 

AJANSLAR

 

memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim