Öğretmen Diyarı

Sendikalar: 'Madem Dershane Lazımdı, Neden Kapatınız?' dedi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershane konusunda yaptığı uygulama Sendikalardan tepki topluyor.


Bir çok kişinin siyasi bir karar olarak yorumladığı dershanelerin kapatılması olayından sonra öğrencilerin kurs ihtiyacını karşılamak için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ‘Destekleme ve Yetiştirme Kursları’ okullarda dershanecilik yapmaya başlıyor.


Konuyla ilgili okullara yazı gönderen Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda yaz ayında 36 saatlik (4-8 hafta arası) kurs açılarak öğretmenlere ek ders ücretinin iki katı para ödeneceğini bildirdi.


Demek ki Dershaneler İhtiyaçmış


"Okulda dershanecilik" uygulamasıyla MEB'in kendisiyle çeliştiğini belirten Eğitim Sendikaları, bu uygulamanın dershanelerin bir ihtiyaç olduğunu gösterdiğini belirttiler.


Açılan kursların siyasi bir kararla kapatılan dershanelere alternatif yapılmaya çalışıldığını söyleyen Aktif Eğitim Sen Afyonkarahisar il Temsilcisi Abdullah Hatipoğlu, "Milli Eğitim Bakanlığı dershaneleri kapatmakla çok büyük yanlış yaptı. MEB bu kursları açarak ‘dershaneler olmadan da bir üst okul kazandırılabilir’ imajı vermeye çalışıyor. Test çözme ve kurs verme noktasında özel bir eğitime sahip olmayan öğretmenlerle bu kursların dershanelerdeki kadar verimli olması söz konusu değildir " dedi.


Yeni Hükümet Bu Yanlıştan Dönmelidir


Okullarda açılan kursların amacının halkın tepkisini azaltmak olduğunu söyleyen Hatipoğlu, "Madem bu kurslar ihtiyaçsa devlet neden dershaneleri kapatıp okullarda kurs açıyor? Buna bir anlam vermek zor. Aynı öğretmenle 8 ay aynı dersleri gören öğrencinin 2 ayda kendisi yetiştirecek olduğunu düşünmek abesle iştigaldir. Dershaneler kapatılırken öğrencilerin sosyal olarak da kendilerine vakit ayırması gerektiği bahanesi kullanılıyordu. MEB yine bu uygulamayla kendisiyle çeliştiğini göstermiş oldu. Yeni kurulacak olan hükümet en kısa zamanda bu yanlıştan dönmelidir" dedi.


Bu Kurslarda Başarı Elde Edilmesi Çok Zor


Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Eğitim Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Nizamettin Şenol da, "Madem ki dershaneler bir ihtiyaçtı neden kapattınız? Kurs için hem öğretmen hem de öğrenci hazır olmalı. Çocuklar 8 aylık bir ders temposundan çıkmış. Yaz tatili gelmiş. Dinlenecek, eğlenecekler. Öğrencilerin kursa gelmeleri çok zor. Gelseler de bu kurslarda başarı elde edilmesi çok zor" diye konuştu.


36 Saat Kursla Hiç Bir Yere Varılamaz


Öğrencilere yazın 36 saat olarak verilecek bir kurs ile hiç bir yere varılamayacağını söyleyen Eğitim Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Hüdaverdi Kılınç da, "Siyasi bir kararla dershaneleri kapatan MEB yine kendisiyle çelişiyor. Amaç dershanelerin kapatılmasıyla ortaya çıkan boşluğun kapatıldığı izlenimini vermeye çalışmak. Bu uygulamadan verim alınamaz. Herkes tatildeyken öğrencilerin burada ders çalışması düşünülemez" diye konuştu.

 

Kaynak: www.sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim